به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، استان راهبردی هرمزگان که همه مولفه های یک استان پیشرو برای توسعه در اختیار دارد در چهارساله اول دولت تدبیر و امید و۲ ساله اخیر با توجه جدی به موضوع رونق تولید ، کارنامه درخشانی در بخش های مختلف به ویژه در حوزه اقتصادی به جا گذاشته است.
درحالی سال۹۸ هفته دولت را گرامی می داریم که در چنین روزهای سختی شهیدان رجایی و باهنر با رنگین شدن خون شان، یادگاری برای همیشه به جا گذاشتند که ازخدمات خادمان ملت دراین هفته یاد شود که چگونه درطول ۴ دهه برای اعتلای کشور ازخود جان فشانی کردند واین خدمات در استان هرمزگان که زمانی جایگاهی در توسعه نداشت امروز تحولات زیادی در بخش های زیادی ازجمله بنادرودریانوردی، صنعت، معدن، نفت و انرژی، شیلات، کشاورزی و دانشگاه ها شاهد بوده است.
استان هرمزگان با ۱۰۳هزار کیلومتر مربع شامل ۶۷هزارکیلومر مربع مساحت خشکی و ۳۱هزار کیلومتر مربع دریاها و جزیره ها به عنوان استانی مهم همواره کانون توجه دولت مردان بوده و هست و سفرهای مکرر مسوولان از یک سو و اهمیت سیاسی بواسطه همسایگی به سه کشور حوزه خلیج فارس و همچنین شرایط خاص اقتصادی به اهمیت این استان افزوده است.
استانی که به تنهایی تامین کننده درآمد به اندازه ۸ استان کشور در حوزه های اقتصادی و مالیاتی بوده و همواره بیش از سقف آن درآمد برای کشور کسب می کند به طور حتم از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا دارا بودن هرچهار مقوله حمل ونقلی اعم از دریا، هوایی، ریلی و راه زمینی و بندرهای مهم نظیر شهید رجایی ، باهنر، حقانی، بندرلنگه و دهها بندر کوچک دیگر از ظرفیت های مهم اقتصادی آن است.
وجود ۱۴ جزیره مسکونی، تجاری ، نفتی ومحیط زیستی ازجمله کیش وقشم، لاوان، هرمز وبوموسی از دیگر مزیت های این استان است و داشتن دو منطقه آزاد تجاری و شش منطقه ویژه اقتصادی در کنار چهار پالایشگاه نفت، چهار شرکت فولاد، ۶ نیروگاه برق، دو شرکت آلومینیوم و ده ها شرکت بزرگ در حوزه صنعت اهمیت هرمزگان را دو چندان کرده و تولید آبزیان ماهی، میگو و محصولات کشاورزی و باغی و کشت خارج از فصل از دیگر مزیت استان خشک و کم آب هرمزگان بوده که مزیت آن همواره زبانزد مردم در داخل وخارج کشور است.
دارا بودن ۷۲ بندرصیادی، تجاری، نفتی، مواد معدنی و چند منظوره، ۱۵۶ پست اسکله، ۱۳ فرودگاه، ۲۱ شهرک و ناحیه صنعتی، ۳ پالایشگاه نفتی، ۴ پالایشگاه گاز، ۶ نیروگاه، ۵ مجتمع فولاد، ۲ مجتمع آلومینیوم، ۲ مجتمع روی، سیمان، کشتی سازی فراساحل و هزار واحد صنعتی بخش دیگریز از مهم ترین ظرفیت های این استان اقتصادی است.
دسترسی به شبکه های چهارگانه حمل و نقل و هزار و ۵۰۰ کیلومترخطوط ریلی و وجود ۵۵ کیلومتر خط ریلی از ورودی بزرگ ترین بندر کشور یعنی بندر شهید رجایی از دیگر ظرفیت های با ارزش سرمایه گذاری در هرمزگان است؛ همچنین هزار و ۵۰۰ کیلومتر نوارساحلی و دارا بودن ۱۴ جزیره اقتصادی و راهبردی از ۱۷ جزیره خلیج فارس علاوه بر بالا بردن اهمیت هرمزگان، بیانگر ظرفیت های کم نظیر سرمایه گذاری در این منطقه از ایران است.
راه ها یکی از مهم ترین بخش های زیربنایی در توسعه استان ها محسوب می شود، زیرا راه های شریانی و ترانزیتی استان هرمزگان که در کریدورهای شمال به جنوب و غرب به شرق قرار گرفته نیز نقش حیاتی و مهمی در رشد و توسعه این منطقه دارد.
با توجه فعالیت بندر شهید رجایی، شهید باهنر و بندرلنگه و همچنین چندین پالایشگاه مهم نفت و گاز، روزانه حدود شش هزار دستگاه انواع وسیله نقلیه سنگین با هدف جابه جایی کالاهای وارداتی، صادراتی و هم چنین ترانزیتی در جاده های مواصلاتی این استان عبور می کنند.
براساس آمارهای اعلام شده از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان، افزون بر ۱۰ میلیون و ۳۱۳ هزار و۶۲۰ تردد در خرداد امسال در محورهای مواصلاتی این استان به ثبت رسید که ۲۸ درصد از کل این رفت و آمدها سهم وسایل نقلیه سنگین بوده و در این مدت محور بندر شهید رجایی به بندرعباس با عبور ۱۸۹ هزار و۶۲ وسیله نقلیه سنگین بیش ترین رفت و آمد وسایل نقلیه سنگین را به نام خود ثبت کرده است.
هرمزگان قطب صنعت کشتی سازی کشور
استان هرمزگان به عنوان قطب صنعت کشتی سازی کشور دارای شرکت های بزرگ کشتی سازی بوده که سالانه علاوه بر ساخت انواع شناور کوچک و بزرگ، تعمیرات و ساخت انواع دکل، بارج و سکوی نفتی و گازی در آن انجام می شود.
درسال های گذشته پویش خودکفایی در این صنعت با ساخت و به آب اندازی چندین فروند کشتی بنام استان های مختلف در کشتی سازی هرمزگان شکل گرفت اما به تدریج و در میانه راه به دلیل حمایت نشدن، از رونق افتاد و حتی برخی برای تعمیرات نیز به کشورهای همسایه دور و نزدیک چشم دوختند اما با تحریم های اقتصادی، زمینه یک بازگشت به خویشتن در این صنعت فراهم شد.
هم اکنون ۹۰ درصد لوازم و تجهیزات مورد نیاز شرکت ملی نفتکش از داخل کشور تأمین می شود.
استاندار هرمزگان تیرماه امسال اعلام کرد: تاکنون پنج فروند کشتی متعلق به شرکت ملی نفتکش در مجتمع ایزوایکو تعمیر شده است، در حال حاضر نیز تعمیر ششمین کشتی این شرکت که یکی از نفتکش های بزرگ است، در مجموعه ایزوایکو آغاز شده و این نشان از توانمندی بسیار خوب این مجتمع است.
به گفته همتی، طبق توافق صورت گرفته با شرکت ملی نفتکش قرار است تا پایان امسال ۱۲ فروند کشتی دیگر از این شرکت در مجتمع کشتی سازی بندرعباس تعمیرات خود را انجام دهند.
مهم ترین دستاوردهای سفر استانی روحانی رییس جمهوری در سال ۹۲ تا ۹۷
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، بعد از حکم ریاست جمهوری از سال ۹۲ (سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲) در نخستین سفر خود به استان هرمزگان تا سال ۹۷ در راستای جایگاه استان هرمزگان و ضرورت سرعت بخشی به توسعه این استان اظهارات مهمی داشته که به مهم ترین بخش این اظهارات و دستاوردهای سفرهای هیات دولت اشاره می شود.  
سه شنبه ۶ اسفند ۹۲
اهم اظهارات رییس جمهوری: حقوق حقه فقط دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای نیست، این فقط یک حق است. تجارت آزاد، تعامل با دیگران، صادرات و واردات، حواله کردن پول و مسائل اینچنینی نیز حق ماست.  *مناسب است که خطبه های نماز جمعه نیز رنگ و بوی توسعه اقتصادی و اجرای اقتصادی مقاومتی را بگیرد چرا که اقتصاد مقاومتی باعث می شود کشور روی پای خود بایستد. *در آغاز کار دولت میزان تورم حدود ۴۳ درصد بود، ولی طبق آمار اکنون این میزان ۳۳ درصد است و ما شاهد کاهش بوده ایم.
دستاوردهای سفر: افزایش ظرفیت تولید فولاد هرمزگان به سه برابر ظرف ۵ سال آینده،  شکوفایی سواحل و جزایر جنوب، پایان بزرگراه بندرعباس به جاسک، افزایش ظرفیت حمل و نقل کالا از ۸۰ میلیون به بالای ۱۰۰ میلیون و.....
رییس جمهوری در سال ۹۶ سفرهای استانی خود را با سه استان جنوبی کشور (خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان) کلید زد که در آخرین سفرش در سال ۹۶ هرمزگان بود که البته سیستان و بلوچستان دوبار میزبان کاروان تدبیر و امید بود.
یکشنبه ۱۹  اردیبهشت ۹۶
اهم اظهارات رییس جمهوری: امروز در گازوییل، صادرکننده هستیم و در بنزین هم بزودی به خودکفایی رسیده و صادرکننده آن خواهیم شد. *برجام اقدامی بود که از سوی دولت شروع شد و با هدایت رهبری و حمایت مردم به ثمر رسید، امروز باید همه از این فضای ملی بوجود آمده در راستای توسعه کشور، استفاده کنیم.
دستاورهای سفر: افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در استان هرمزگان را با ظرفیت تولید روزانه ۱۲۰هزار بشکه میعانات گازی
چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶
اهم اظهارات رییس جمهوری: *همواره پاسدار خلیج مواج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز بوده ایم.*ایستادم تا مردم از جزییات بودجه مطلع شوند چون خزانه از آن مردم است. *پذیرای سرمایه گذاران بزرگ ایرانی خارج از کشور باشیم؛ سخت گیری نکنیم.
دستاورهای سفر: افتتاح اولین کارخانه بریکت گرم ایران در مجتمع صبا فولاد خلیج فارس
-افتتاح فاز اول طرح افزایش تولید و ارتقای کیفیت بنزین و گازوئیل پالایشگاه نفت بندرعباس
-افتتاح ۱۷ پروژه زیربنایی و آغاز عملیات اجرایی ۱۱ پروژه با مجموع اعتبار و سرمایه گذاری ۱۱ هزار و ۳۹۸ میلیارد ریال  و ۵۴ میلیون یورو از سوی دولت و ۱۴ هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال به اضافه ۷۷۰ میلیون یورو از سوی بخش خصوصی
- افتتاح یکهزار کیلومتر راه روستایی،آغاز عملیات اجرایی ۵ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیررسمی  و افتتاح ۷۷ کیلومتر از کریدور نوار ساحلی.
-افتتاح ۳۵۴ طرح آبیاری تحت فشار، ۲۵ طرح گلخانه ای،سیلوی نگهداری گندم  و فاز ۲ طرح پرورش ماهی در دریا و آغاز عملیات اجرایی ۱۷ پروژه ایجاد شبکه آبیاری اراضی دشت میناب و عملیات اجرایی شهرک گلخانه ای
-آغاز عملیات اجرایی مرحله ۳ پایانه کانتینری مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس (همچنین رئیس جمهور در جریان  سفر به هرمزگان با حضور در مجتمع بندری شهید رجایی، از تجهیز مرحله ۲ اسکله این بندر بازدید و فرمان آغاز عملیات اجرایی فاز سوم مجتمع بندری شهید رجایی را صادر کرد. مرحله ۳ بندر شهید رجایی با تکیه بر دانش متخصصان ایرانی و بهره گیری از تجهیزات و فن آوری های روز دنیا، ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی را به ۸ میلیون TEU افزایش می دهد و با ۱۴۰۰ متر اسکله می تواند بزرگترین کشتی های غول پیکر کانتینری جهان را پذیرش کند. با بهره برداری کامل از این زیرساخت بندری، به صورت همزمان سه کشتی بسیار بزرگ اقیانوس پیمای نسل هفتم جهان با ۴۰۰ متر طول، ۱۷.۵ متر آبخور و ۱۸هزار و ۴۰۰ کانتینر ظرفیت، می توانند در این اسکله ها پهلو بگیرند. مقدمات مرحله نخست احداث زیرساخت های فاز ۳ بندر شهید رجایی در جریان نخستین سفر روحانی به استان هرمزگان در سال ۹۲ در دستور کار قرار گرفت و پس از انجام یکسری مطالعات، کمتر از یکسال بعد عملیات عمرانی این طرح عظیم بندرسازی با حضور معاون اول رئیس جمهور، شروع شد.
۲۸و۲۹ بهمن ماه۹۷؛ این سفر دستاوردهای قابل ملاحظه ای در سطح ملی و استانی داشته است.
اهم اظهارات روحانی، رییس جمهوری در فرودگاه بندرلنگه و نشست خبری در بندرعباس: طرح های مهمی در دولت یازدهم و دوازدهم در استان هرمزگان مورد بررسی قرار گرفته که امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.
*اجرای ۱۲ طرح جدید با اعتبار ۵ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال در سفر قبلی به استان هرمزگان تصمیم گیری شد که امیدواریم همه این طرح های نیمه تمام گذشته در این استان تکمیل شود
*در سمت شرق هرمزگان نیز می تواند فضای گردشگری کنار ساحل را داشته باشدهمزمان با سومین دور از سفر دکتر روحانی به هرمزگان ۴۰ طرح اقتصادی با اعتبار ۶۰ هزار میلیارد ریال در حوزه پالایش نفت ستاره خلیج فارس، نفت بندرعباس، نیروی دریایی ارتش(به آب انداختن زیردریایی فاتح)، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، آبخیزداری، آموزش و پرورش و نوسازی مدارس به بهره برداری رسید.
دستاوردها: بهره برداری از طرح اقتصادی با اعتبار ۶۰ هزار میلیارد ریال در حوزه پالایش نفت ستاره خلیج فارس، نفت بندرعباس، نیروی دریایی ارتش(به آب انداختن زیردریایی فاتح)، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، آبخیزداری، آموزش و پرورش و نوسازی مدارس.
دستاورهای دولت در هفته دولت ۹۷/ فولاد هرمزگان
دستاوردهای فولاد هرمزگان
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان دراین باره گفت: افزایش تولید ۳۲ هزار و ۳۴ تن تختاال نسبت به سال ۹۶ ، از تولید ۱،۴۰۸،۲۴۴ تن در سال ۹۶ به تولید ۱،۴۴۰،۲۷۶ تن تختال در سال ۹۷؛ افزایش ۲،۲۷ درصدی در تولید محصول نهایی در سال جاری(۹۸)ازمهمترین دستاورد این صنعت در استان است.
فرزاد ارزانی افزود: تولید گریدهای آلیاژی ویژه مربوط به صنعت لجستیک میعانات نفتی، لوله و صنایع دریایی، عبور ۲.۵ درصدی از ظرفیت اسمی تولید سالیانه آهن اسفتنجی با تولیدی به میزان ۱.۶۹۱.۱۳۴ تن در واحد احیا مستقیم ، کاهش مصرف الکترود در کوره های قوس الکتریکی از ۱.۹۸ کیلوگرم بر تن مذاب در سال ۹۶ به ۱.۸۸ کیلوگرم بر تن مذاب در سال ۹۷ بخشی از افتخارات فولاد هرمزگان جنوب در سال ۱۳۹۷ است.
وی نصب جرثقیل ۸۵ تن نسوز در راستای کاهش توقفات تولید، نصب و راه اندازی کمپرسور دوم واحد اکسیژن در جهت تداوم تولید گازهای صنعتی و به حداقل رساندن توقف ناشی از عدم ارسال گازهای صنعتی به واحدهای تولیدی، انجام مطالعات مهندسی پروژه نصب لنس های ساید و ال در کوره های قوس انجام مطالعات مهندسی پروژه افزایش ریت شارژ مواد به کوره ها، انجام مطالعات مهندسی پروژه احداث تصفیه خانه احیای مستقیم، شروع عملیات اجرایی پروژه مهندسی خرید و اجرای ۳ پست برق ۶۳ کیلوولت به ۴۰۰ ولت، ایجاد و راه اندازی سیستم اطلاعاتی بومی سازی، راه اندازی سیستم اطلاعاتی استعلام الکترونیک، اخذ گواهی مجوز تحقیق و توسعه استانی وکشوری از سازمان صنعت و معدن وتجارت را از دیگر دستاوردهای فولاد هرمزگان در سال ۹۷ اعلام کرد.  
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به هدف ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ و اینکه ایران در سال ۹۷، ۲۵ میلیون تن فولاد تولید کرد؛ درباره اهداف این شرکت در سال ۹۸، اظهارداشت: توسعه صادرات به بازارهای جهانی، توسعه سبد محصولات، ارتقای عملکرد زیست محیطی، توسعه ظرفیت های تولید و پشتیبانی مهم ترین اهداف ما در سال جاری است.
مجتمع فولاد هرمزگان دومین طرح بزرگ فولادی کشور در نظام شکوهمند انقلاب اسلامی است که در سال ۹۰ به بهره برداری رسید.
این کارخانه به عنوان پیشرفته ترین کارخانه فولادی کشور ظرفیت تولید سالیانه یک و نیم میلیون تن تختال و یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن آهن اسفنجی را دارد. از شمش های فولادی تولید شده در این استان در صنایع کشتی سازی و ساخت مخازن و خطوط نفت و گاز استفاده می شود.
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از شرکت های تابع ایمیدرو به شمار می رود که ماموریت اصلی آن ایجاد زمینه های لازم برای تولید و صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی از جمله فولاد و آلومینیوم به بازارهای هدف است.
این منطقه به وسعت ۵ هزار هکتار با دارا بودن مزیت هایی مانند دسترسی به راه های بین المللی آبی، هوایی، ریلی و جاده ای، اسکله های اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد معدنی فله (با ظرفیت ۱۲ میلیون تن)، مجهز به نوار نقاله ۳۲ کیلومتری، واگن برگردان، واحدهای بزرگ آب شیرین کن، نیروگاه های برق (درحال احداث و بهره برداری) و همچنین نزدیکی به معادن سنگ آهک و آهن که مجموع آن ها از عوامل مهم در تولید فولاد هستند.
سال گذشته (۹۷) درمجموع ۹۳ هزار واگن در منطقه ویژه خلیج فارس تخلیه شد که حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰ واگن بیشتر از سال قبل از آن یعنی ۹۶ بوده است و انتظار می رود این رقم در سال جاری به ۱۰۰ هزار واگن افزایش یابد.
در مدت یاد شده ۳ میلیون و ۲۸۰ هزار تن ماده معدنی و همچنین یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن نفت کوره از اسکله منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس بوسیله کشتی صادر شد.
بنادر و دریانوردی
در این دور از سفر کاروان دولت تدبیر و امید به هرمزگان، با ابلاغ دستور رییس جمهور از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس و با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بنادر و دریانوردی در پیشرفته ترین پایانه کانتینری ایران در بندرشهید رجایی، همزمان ۲۲ طرح دریایی و بندری هرمزگان بهره برداری شد.
این طرح ها با اعتبار ۱۰۴ میلیون یورو به ارزش یک هزار و ۱۶ میلیارد ریال شامل ۱۲ دستگاه گنتری کرین پیشرفته برای تخلیه و بارگیری کانتینر از کشتی های اقیانوس پیمای نسل هفتم به عنوان بخشی از طرح های مهم این بندر از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی آغاز شد.
این طرح های سرمایه گذاری، توسعه ای، عمرانی، فنی و دریایی در بنادر شهید رجایی، شهید حقانی، لنگه، جاسک، چارک و جزایر قشم، هرمز و لاوان اجرایی شده است.
بهره برداری از ۱۲ دستگاه جرثقیل پیشرفته کشتی به ساحل(گنتری کرین) در ترمینال کانیتنری شماره دو بندر شهید رجایی از دیگر طرح های بندری و دریایی بود که به صورت ویدئوکنفرانسی به بهره برداری رسید.
با بهره برداری این تعداد جرثقبل علاوه بر افزایش ظرفیت کانتینری بندرشهید رجایی به ۵,۸ میلیون تی ای یو برای ۷۰۰ نفر فرصت اشتغال را به دنبال دارد.
با اضافه شدن این گنتری کرین ها، تعداد جرثقیل های کشتی به ساحل در بزرگ ترین بندر کانتینری ایران از ۱۸ دستگاه به ۳۰ دستگاه افزایش یافته است.
۱۲ دستگاه جرثقیل کانیتنری یادشده علاوه بر بهره‎مندی از نوین ترین و روزآمدترین فناوری های دنیا، از امکان خدمات دهی به کشتی های اقیانوس پیمای نسل هفتم(سوپر پست پاناماکس) برخودار هستند}.
اجرای مرحله دوم تاسیسات زیربنایی بندر خلیج فارس، لایروبی کانال ورودی بندرگاه هرمز، طرح جامع اطفا حریق بندر شهید رجایی و تعمیرات اساسی اسکله ۲۰ این بندر، ساخت و نصب اسکله های فلزی شناور برای مبادی گردشگری جزیره قشم، بندر شهید حقانی و شناورهای جستجو و نجات در بنادر و جزیره ها از دیگر طرح هایی بود که یکشنبه شب به دست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان افتتاح و به بهره برداری رسید.
- تا پایان هفته دولت سال جاری (۹۷)سازمان بنادر و دریانوردی۲۳ طرح قابل افتتاح در حوزه دریایی را با اعتباری بالغ بر ۴۸۱۴ میلیارد ریال و ۶۲ میلیون یورو افتتاح و به بهره برداری رساند که ۱۸ طرح آن در هرمزگان انجام شد.
 طرح جامع اطفا حریق مجتمع بندری شهیدرجایی، اجرای انتقال تأسیسات مکانیکی و برقی اراضی شرق و شمال شرقی مجتمع بندری شهیدرجایی، دیوارکشی اراضی ۲۴۰۰ هکتاری، تعمیرات اساسی خطوط ۲ و ۷ و لوپ بین خطوط ۳ و ۶ راه آهن داخلی و تعمیرات اساسی محوطه و کانال جمع آوری آب های سطحی مجاور خطوط مزبور در بندر شهیدرجایی، ۴ دستگاه جرثقیل کانتینری (از ۱۲ دستگاه) سوپر پست پاناماکس فاز ۲ طرح توسعه بندر شهیدرجایی- سازنده صنایع هپکو اراک و شرکت لیبهر ایرلند، ۳ دستگاه ترانستینر (از ۱۵ دستگاه) فاز ۲ طرح توسعه بندر شهیدرجایی- سازنده شرکت ماشین­سازی منگان از جمله طرح های افتتاحی سازمان بنادر و دریانوردی در هفته دولت سال( ۹۷) در بندر شهید رجایی بود.
آب و فاضلاب
به مناسبت هفته دولت سال در ۹۷ ۱۷ پروژه با اعتبار بالغ بر ۳ هزار و ۲۰۶ میلیارد ریال در بخش آب و فاضلاب افتتاح و به بهره برداری رسید.
در بخش آب ۱۳ طرح از جمله؛ تامین آب شهرستان بندرعباس از آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی، بهره برداری از فاز دوم آب شیرین کن شهر سیریک، آبرسانی به جاسک از سد جگین، بهینه سازی سامانه توزیع آب بندرعباس،اجرای خط انتقال آب روستاهای فرامرزان، تامین آب بستک، توسعه و بازسازی شبکه آب شهرهای بندرعباس، بندرلنگه، میناب، سیریک، پارسیان،جاسک و رودان(در مجموع به طول ۵۰ کیلومتر) از جمله این طرح ها بود.
در بخش فاضلاب نیز ۴ پروژه در قالب؛ ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر بندرعباس شامل ایجاد زیرساخت های فاضلاب و توسعه شبکه اصلی و فرعی فاضلاب به طول ۱۰ کیلومتر، ایجاد تاسیسات فاضلاب شهرهای میناب و رودان شامل توسعه شبکه اصلی و فرعی فاضلاب(در مجموع به طول ۴ کیلومتر) با اعتبار ۱۲۳ میلیارد ریال بهره برداری شد.   
در حوزه منابع آب استان هرمزگان نیز در هفته دولت امسال(۹۸) یک طرح افتتاح خواهد شد.
جهاد کشاورزی
اگر بخواهیم به صورت تفکیک اشاره ای به مهم ترین طرح های افتتاحی در سال ۹۷ در حوزه جهاد کشاورزی داشته باشیم می توان به طرح های بخش کشاورزی در شهرستان های مختلف این استان داشت.
به عنوان مثال در سال گذشته، در شهرستان رودان با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال، طرح‎هایی از جمله کارگاه بسته بندی و سردخانه بالای صفر در بخش جغین، مرکز تکثیر بچه میگو شرکت مروارید شکیل قشم، سیلوی ۵۰ هزار تنی گندم در حاجی آباد، یک واحد مرغداری ۲۰ هزار قطعه ای و افتتاح مرغداری ۳۶ هزار قطعه ای و طرح بسته بندی و عمل آوری آبزیان و سردخانه با ظرفیت نگهداری سالانه ۴۰۰ تن در سیریک اشاره کرد.
در هفته دولت سال ۹۶ نیز جهاد کشاورزی ۱۲۵طرح کشاورزی با اعتباری بالغ بر ۲۴میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان در شهرستان های رودان ، حاجی آباد ، میناب ، سیریک ، بستک ، بندرلنگه ، بندرخمیر و بشاگرد به بهره برداری رسید.
اما امسال نیز حوزه کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان با ۶۷ طرح دارای بالاترین طرح های قابل افتتاح است.
کارنامه هفته دولت هرمزگان در سال ۹۷
در هفته دولت سال گذشته(۹۷) تعداد ۸۲۱ طرح عمرانی به ارزش ۱۹ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید که در مجموع ۱۶ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات بخش خصوصی و ۳ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی (شامل ۲ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار ملی و یکهزار و ۵۰ میلیارد ریال اعتبار استانی) برای اجرای این طرح ها هزینه شده بود.
در بخش مسکن و عمران شهری و روستایی ۴۵۲ طرح، بهداشت و درمان ۸۷ طرح، کشاورزی و منابع طبیعی ۶۲ طرح، حمل و نقل ۶۱ طرح، انرژی ۴۲ طرح، آموزش ۳۷ طرح، صنعت و معدن ۲۵ طرح، تربیت بدنی ۱۵ طرح، فرهنگ و هنر، رسانه های جمعی و گردشگری ۱۰ طرح، احداث و توسعه فضاهای فرهنگی و مذهبی ۱۰ طرح، رفاه و تامین اجتماعی ۹ طرح، بازرگانی و تعاون ۴ طرح و منابع آب ۲ طرح در هفته دولت۹۷ بهره برداری شد.
بیش ترین طرح ها در بخش مسکن و عمران شهری و روستایی، بهداشت و درمان، کشاورزی و منابع طبیعی و حمل و نقل است.
بهره برداری از فاز نخست آب شیرین ۱۰۰ هزار مترمکعبی بندرعباس و نیروگاه ۲۳۵ مگاواتی در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس جزو مهم ترین طرح های آماده بهره برداری در هفته دولت بود.
استاندار هرمزگان سال ۹۷ در تشریح برنامه های هفته دولت این استان گفت: ۴ واحد پتروشیمی، یک واحد نیروگاه ۵ هزار و ششصد مگاواتی و یک سایت آب شیرین کن از مهم ترین طرح های بزرگ ملی است که ساخت آن ها امسال در هرمزگان آغاز می شود.
همتی ایجاد۲هزار و ۵۰۰ هکتار فضای جدید به منطقه ویژه اقتصادی بندرعباس برای سرمایه گذاری ه

اتمام خبر


CAPTCHA