به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، در هیاهوی بیکاری و نیاز جامعه به اشتغال، مهارت آموزی و آموزش های فنی حرفه ای یکی از ارکان اصلی ایجاد اشتغال محسوب می شود که می تواند با ایجاد ارتباط تگاتنگ بین آموزه های تئوری در دانشگاه یک هدایت کننده موثر به سمت چرخه تولید باشد.
به گزارش فرتاک نیوز،
امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های موجود در کشور بحث اشتغال زایی برای جوانان و کاهش بیکاری در جامعه است.
از آنجایی که اشتغال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است هر یک از ارگان های موجود در کشور وظایف خاصی برای ایجاد اشتغال در حوزه های مختلف دارند و برای حصول نتیجه مناسب و بهتر باید یک هم افزایی و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی موجود در کشور ایجاد شود.
در این بین یکی از موثرترین راهکارها برای ایجاد اشتغال پایدار مهارت آموزی به نیروی کار در جامعه است که این امر می تواند از سوی دستگاه های مرتبط با آموزش آغاز شده و با یک هماهنگی مناسب با سایر دستگاه های مرتبط با اشتغال و کارآفرینی به نتیجه ای مناسب برسد.
مهارت آموزی در رشته های مختلف و سطوح دانشگاهی باعث می شود که تعامل بین دانشگاه و بازار کار بیشتر شده و فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از اتمام درس به راحتی با علم به یک مهارت و حرفه با یک دید مثبت و ذهنی آماده تر وارد بازار کار شده و خروجی مطلوب تری داشته باشند.
پس از اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران موضوع اشتغال و رونق تولید و حمایت از تولیدات داخلی بیش از پیش مورد توجه مسؤولان قرار گرفت و از آنجایی که مهارت آموزی نیز اهمیت بالاییی دارد، این مساله در ایجاد اشتغال پایدار در دستور کار مسؤولان کشوری و استانی قرار گرفت.
افزایش سطح مهارت و کارآفرینی که منجر به افزایش بهره وری، ایجاد خلاقیت در نیروی کار، پیشرفت شغلی، ایجاد تحرک در جامعه و... خواهد شد و در چنین شرایطی اهمیت کار آفرینی به همراه مهارت آموزی صحیح بیش از گذشته احساس می شود و البته مهارت آموزی صرفا مربوط به مهارت فردی در یک رشته خاص محدود نشده و مهارت در تصمیم گیری، مدیریت بازار، آموزش و... نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و نمی توان از نقش تعیین کننده آن در توسعه جامعه چشم پوشید.
توجه به حکم رانی محلی آموزش های مهارتی لازم و ضروری است
سلیمان پاک سرشت، معاون وزیر و رییس سازمان فنی حرفه ای کشور گفت: موضوع حکمرانی محلی آموزش های مهارتی پدیده بسیار مهمی است که باید مورد توجه جدی مسؤولان قرار گیرد و باید نظمی در نظام مهارت آموزشی ایجاد شود.
وی افزود: ستون فقرات آموزش های مهارتی بحث هماهنگی بین عرضه و تقاضا است و باید نیازسنجی ها در خصوص آموزش مهارتی انجام و لازمه آن تدوین برنامه هایی بر اساس نیازهای بلند مدت استان برای تربیت نیروی انسانی به تناسب فعالیت ها و پروژه های موجود در استان است از همین رو تدارک سندی برای حوزه مهارت آموزی استان لازم و ضروری است.
رییس سازمان فنی وحرفه ای عنوان کرد: مهارت آموزی و نقش آن در توسعه اقتصاد و رونق تولید از اهمیت بالایی برخوردار است و مجموعه فعالیت هایی که در این حوزه انجام می شود نیاز به یک معماری مجدد داشته تا این آموزش ها به شکل همگرایی در قالب محور توسعه استان آثار ملموسی داشته باشند.
معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: فعالیت های مناسبی در استان اردبیل در این حوزه انجام می گیرد اما سوال اصلی اینجاست که چرا با وجود این فعالیت ها حاصل و نتیجه ای هویدا در استان ندارد؟ باید توجه کرد که آموزش مهارتی در استان به چه سمتی حرکت می کند و نیاز است تا فعالیت های جزیره ای در استان به یکدیگر پیوند بخورند و هماهنگی لازم بین دستگاه های مرتبط انجام گیرد.
رییس سازمان فنی حرفه ای کشور ادامه داد: گزارش سالانه آموزش و مهارت استان باید وجود داشته باشد و در کنار آن مراکز سنجش که صلاحیت نیروی کار را ارزیابی و تایید می کنند باید به وجود آید زیرا در کشورهایی که توسعه یافته هستند  نظامی پشتیبانی در حوزه مهارت آموزی، برخورداری از صلاحیت فنی و حرفه ای را الزام آور کرده است که متاسفانه در کشور ما در این حوزه کوتاهی وجود داشته و مقررات الزام آور در این مسیر وجود ندارد.
پاک سرشت گفت: با توجه به اینکه استان اردبیل در حال تحرک اقتصادی و صنعتی است باید از امروز فکری برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در آینده انجام داد و چون منابع دولتی برای تربیت نیروی انسانی کافی نیست و باید نسبتی بین بنگاه های اقتصادی با امور آموزشی ایجاد شود.
ضرورت وجود برنامه جامع آموزشی و مهارت آموزی در استان
اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل گفت: برای هرچه بهتر شدن بحث مهارت آموزی باید برنامه جامع آموزشی برای استان داشته باشیم و از تمام ظرفیت ها و امکانات موجود، در این راستا استفاده شود.
وی افزود: یکی از مواردی که باید در آموزش عالی استان و ارتباط بین دانشگاه و بازار کار انجام گیرد این است که دانشجویان قبل از ورود به بازار کار مهارت های لازم از جهات مختلف  را فرا گیرند و بدین ترتیب ارتباط بین دانشگاه و بازار کار افزایش یابد تا نیروی کار ماهر وارد بازار کار شود.
استاندار اردبیل با تاکید بر ضروری بودن مشارکت مدیران دستگاه های مرتبط برای مهارت آموزی به جوانان تشریح کرد: در استان اردبیل حرکت بسیار خوبی در راستای ایجاد اشتغال و توسعه استان آغاز شده که از نمونه فعالیت های مثمر ثمر می توان به احداث کارخانه کامیون سازی برای اولین بار در استان اردبیل با اشتغال زایی نزدیک به ۶۰۰ نفر اشاره کرد.
بهنام جو با اشاره به اهمیت مهارت آموزی در توسعه اشتغال و رفع بیکاری در استان ادامه داد: در سایر حوزه ها نیز جهش های بسیار مناسبی داشتیم و با توجه به وضعیت اقتصادی موجود در کشور و تحریم های اقتصادی باید به صورت فشرده برای تحقق این امر و مهارت آموزی به جوانان در راستای ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری تمرکز بیشتری داشته باشیم.
وی گفت: یکی از مواردی که برای توسعه اشتغال و تولید در استان باید مورد توجه قرار گیرد تسهیل گری در روند سرمایه گذاری مجوزهایی نیاز است که این امر در استان اردبیل با تلاش تمامی مسؤولان و دستگاه های اجرایی در حال تحقق بوده و گام های بسیار مناسبی در راستای بهتر نمودن فضای کسب و کار در استان و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای احداث واحدهای تولیدی انجام یافته است.
نقش بی بدیل آموزش های مهارتی در کاهش بیکاری
عزیز حبیبی، رییس دانشگاه محقق اردبیلی گفت: آموزش های مهارتی و گسترش آن در کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال نقش بی بدیلی دارد به طوریکه در کشورهای پیشرفته آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای همپای سایر دانشگاه ها از اهمیت خاصی برخوردار است ، اما در کشور ما به این سازمان تأثیرگذار کمتر بها داده می شود و باید توجه بیشتری به این سازمان انجام شود.
وی عنوان کرد: در سال گذشته دانشگاه محقق اردبیلی اقدامات گسترده ای را در راستای آموزش های مهارتی انجام داده که از جمله آن می توان به ایجاد شورای آموزش مهارتی و اشتغال زایی و برگزاری دوره های متعدد با همکاری سازمان فنی و حرفه ای اشاره کرد و در کنار آن ۶۲ درس مهارت محور نرم و سخت با آموزش ۱۹ هزار و ۵۰۰ ساعت انجام یافته و علی رغم تمام محدودیت های مالی دانشگاه محقق اردبیل آمادگی سرمایه گذاری گسترده در این حوزه را دارد.
۱۲ محصول دانش بنیان در دانشگاه آزاد وجود دارد
اسحاق رسولی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۴۰ درصد آموزش عالی را تحت پوشش خود دارد و حرکت به سمت دانشگاه فن آور و کارآفرین رویکرد جدید این دانشگاه است و با مطالعه در بحث زنجیره صنعت گردشگری تصمیم گرفته شد که مرکز سرعین به دانشگاه گردشگری تبدیل شده و هتل اسکول در این مرکز افتتاح شود که فاز اول اجرای این طرح آغاز شده است.
وی افزود: در کنار آن در حال حاضر ۱۲ محصول دانش بنیان از دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل وارد چرخه بازار شده اند که ۱۲ مورد آن در حیطه گیاهان دارویی و یک مورد نیز چراغ روشنایی هوشمند بوده است.
رسولی تصریح کرد: در راستای مهارت آموزی به دانشجویان درس کار آفرینی که پیشتر به عنوان درس اختیاری بود به عنوان درس الزامی ارائه می شود و با همکاری سازمان فنی حرفه ای استان چهار کارگاه در دانشگاه آزاد برای مهارت آموزی به دانشجویان مورد ارزیابی قرار گرفت پیش بینی می شود در هر سال ۳ هزار نفر در این مراکز آموزش داده شوند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل عنوان کرد: در راستای حمایت از فارغ التحصیلان و احساس مسؤولیت نسبت به آنها شرکت تعاونی، تولیدی توزیعی دانشجویان و دانش آموختگان با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شده است.
۱۸۱ واحد هنرستاتی در اردبیل وجود دارد
احمد ناصری، مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: ۱۸۱ واحد هنرستانی در استان اردبیل فعالیت می کنند که از این تعداد ۶۳ هنرستان با ۶۸۹۵ نفر در حوزه فنی و حرفه ای و ۱۱۸ واحد با ۸۸۶۴ نفر هنرجو در حیطه کاردانش که مجموعه ۱۵ هزار و هفتصد و چهل و یک نفر مشغول به تحصیل هستند و این تعداد ۳۷.۲۲ درصد از دانش آموزان متوسطه دوره دوم را شامل می شود.
وی افزود: طرح های مشارکتی با سازمان فنی و حرفه ای در حوزه برون سپاری انجام می گیرد که طی آن ۵۶۲ نفر از دانش آموزان با عقد قراردادی به میزان ۴۰۰ میلیون تومان تحت نظر استادکاران مجرب آموزش می بینند و در کنار آن طرح ایران مهارت که ۱۰ درصد دانش آموزان دوره متوسطه اول تحت پوشش این آموزش قرار دارند انجام می گیرد.
مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل تصریح کرد: در مجموع ۱۰۲ آموزشگاه با ۶۶۴۳ نفر دانش آموز دوره اول متوسطه با ترکیب ۲۹۰۰ نفر از پسران و ۳۷۰۰ نفر دختر ۱۰ تا ۵۰ ساعت مهارت می بینند و ۱۴۸ نفر از مدرسین از هنرآموزان ۸ نفر نیروی آزاد و ۳۴ نفر نیز از سازمان فنی و حرفه ای استان است.
ناصری گفت: علاوه بر این برنامه های مهارت آموزی دیگری همچون طرح خود اتکایی در مدارس شبانه روزی انجام می گیرد و در کنار آن درسی با عنوان کار و فناوری در متوسطه دوره اول ارائه و بازارچه های کار و فناوری در مدارس برگزار می شود
هدف شورای مهارت آموزی توانمندسازی نیروهای کار است
محمد پورقلی، مدیرکل آموزش فنی حرفه ای استان اردبیل بیان کرد: هدف شورای مهارت آموزی توانمندسازی نیروهای کار بوده و وظیفه آن حمایت از توسعه و اشتغال پایدار است و با نیازسنجی و تعامل آموزشی با دستگاه های دولتی و غیر دولتی اقدامات موثری در سال گذشته انجام یافته است.
وی افزود: در حوزه دانشگاهی تمامی اعضای هیئت علمی و معاونان علمی و آموزشی از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مراکز آموزش فنی حرفه ای بازدید کرده اند در کنار آن مجوز ایجاد مرکز SCD در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل با ۴ رشته اتومکانیک، برق ساختمانی و صنعتی، آموزش بتن و فناوری صادر شده است.
مدیرکل آموزش فنی حرفه ای استان اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر ۲۰ درصد کارآموزان فنی حرفه ای را فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف تشکیل می دهند و در حوزه آموزش به سربازان وظیفه نیز هزار و ۴۷۲ نفر از سربازان وظیفه به ترتیب ۴۳۰ نفر از سپاه و هزار و ۱۷ نفر از ناجا طی ۷۶ دوره آموزشی مهارت آموزی می شوند و در مراکز اصلاح تربیت و ندامتگاه ها نیز به تعداد ۱۴۲۸ نفر ۷۹ دوره آموزشی ارائه شده است.
پورقلی ادامه داد: در حوزه کار و دانش آموزش و پرورش نیز مهارت آموزی برای ۵۶۲ نفر در دستور کار قرار دارد و در کنار آن طرح ایران مهارت برای آموزش ۱۰ درصد مدارس دولتی و ۱۰۰ درصد مدارس غیردولتی به صورت ۲۰ الی ۶۰ ساعت دوره مهارت آموزی برای دانش آموزان متوسطه دوره اول انجام می شود.
وی تشریح کرد: در بخش صنایع و ایجاد اشتغال تفاهم نامه ای با شرکت شهرک های صنعتی استان منعقد شده که طی آن ۳۰ دوره آموزشی برای ۶۰۹ نفر برگزار می شود و در حوزه صنوف نیز ۲۵۵ نفر آموزش داده شده اند.
پورقلی گفت: در راستای حمایت از کارهای ساختمانی، قالی بافی و صنایع دستی در سال گذشته ۶۶۱۷ نفر در حوزه صنعت ساختمانی صدور پروانه و تمدید مجوز انجام یافته و ۱۷۰۰ نفر در حوزه قالی بافی و ۲۳۰۰ نفر در صنایع دستی آموزش دیده اند و در مجموع ۱۷ هزار و ۷۴۴ نفر در حرفه ی صنعت ساختمان و ۷۷۰۵ نفر در حوزه قالیبافان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.
فعالیت های مناسبی در راستای مهارت آموزی در استان اردبیل توسط دستگاه های مرتبط انجام یافته است اما با توجه به اهمیت این موضوع و نیاز جامعه برای ایجاد اشتغال نیاز به یک هم افزایی و ارتباط تنگاتنگ بین ارگان های مربوطه برای حصول یک نتیجه بهتر و مناسب برای استان اردبیل احساس می شود.

اتمام خبر


CAPTCHA


نویسنده: محمدرضاتاریخ ارسال: 1398/02/20
نظر: لیسانس کامپیوتر هستم مربوط به رشتم جهت انجام امور اداری میخواهم مشغول به کار بشم