به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، پرورش میگو با ۸۵ میلیون دلار ارزآوری به عنوان صنعتی مولد، صادراتی، اشتغال و درآمدزا در سواحل جنوب و شمال کشور در صورت حمایت، تامین زیرساخت های لازم و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این زمینه می تواند سکویی برای جهش تولید بویژه در استان بوشهر باشد.
زمین های شوره زار سواحل بوشهر در سه دهه اخیر کانون و پایه گذار صنعتی شده که اکنون از شمال تا جنوب کشور به فعالیت در زمینه پرورش و تولید میگو که بخاطر ارزآوری، اشتغال و درآمدزایی بالا به طلای صورتی معروف است  مشغول هستند و رونق اقتصادی را برای این مناطق به ارمغان آورده است.
تا سال ۱۳۷۱ تولید میگو فقط به صید از دریا منحصر بود اما با کاهش منابع این آبزی درخلیج فارس براثر عوامل مختلف و پیشرفت علم و فناوری در زمینه پرورش آبزیان، رویکردها به ایجاد این صنعت بیشتر شد و سرمایه گذاری های اولیه و زیرساختی و حمایت های دولت از صنعت تکثیر و پرورش میگو در کشور از استان بوشهر آغاز شد.
با ورود بخش خصوصی به تولید میگوی پرورشی زنجیره ای به هم پیوسته از کسب وکارها از جمله تکثیر بچه میگو، تولید غذا، صنایع عمل آوری و بسته بندی، صادرات و پشتیبانی ایجاد شد و هم اکنون بیش از ۱۰ هزار نفر در جنوب و شمال کشور در این صنعت اشتغال دارند و سال گذشته ۴۶ هزار تن میگوی پرورشی در کشور تولید شد.
اکنون پرورش میگو در استان های بوشهر، خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گلستان در زمین هایی که برای کشاورزی مناسب نیست انجام می شود و استان بوشهر امروز به عنوان پیشتاز و بنیانگذار این صنعت در کشور با تولید ۲۱ هزار و ۷۶۷ تن در سطح پنج هزار و ۱۲۸ هکتار بخش عمده تولید میگوی پرورشی کشور را به خود اختصاص داده است.
فعالان این صنعت اکنون با محدودیت های زیرساختی، مشکلات تجهیزاتی، سرمایه، بازار صادراتی و کمبود، وارداتی و گران بودن نهاده ها از جمله تامین غذا، مولد و بچه میگو روبرو هستند که در صورت حمایت دولت و حل برخی از این مشکلات و محدودیت ها جهش تولید در این صنعت بخوبی محقق خواهد شد.
بوشهر پایه گذار صنعت تولید طلای صورتی در کشور
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: شروع فعالیت های پرورش میگو از سال ۱۳۶۵ در مرکز تحقیقات شیلاتی خلیج فارس در بوشهر رقم خورد و در سال ۱۳۷۱ بخش خصوصی برای سرمایه گذاری به این بخش ورود کرد.
صغری اشرف افزود: از این سال کار مطالعاتی روی زمین های ساحلی مستعد انجام و نخستین سایت پرورش میگو (رود حله) در استان بوشهر وارد مرحله تولید شد.
وی ادامه داد: از سال ۱۳۷۴ اولین مزرعه بخش خصوصی پرورش میگو در استان بوشهر با تولید ۶۵ تن به مرحله تولید تجاری رسید و از این طریق زمینه خوبی برای توسعه کار در کل کشور فراهم شد.
اشرف اضافه کرد: امروز صنعت پرورش میگو به عنوان یکی از صنایع پویا در کشور به شمار می رود که نقشی مهم در تولید، اشتغال زایی، ارزآوری و متقاضیان زیادی برای سرمایه گذاری دارد.
وی یادآور شد: براساس ظرفیتیابی انجام شده ۵۰ هزار هکتار زمین مساعد برای صنعت پرورش میگو در استان بوشهر وجود دارد که از این میزان ۱۲تا ۱۳ هزار هکتار آملده سازی و واگذار و ۹ هزار هکتار آن بهره برداری شده است که از این میزان ۶هزار و ۱۰۰ هکتار به عنوان سطح مفید در قالب ۱۰ سایت در زمینه پرورش فعال است.
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان بوشهر اضافه کرد: با توجه به صادراتی بودن محصول میگوی پرورشی در زمان حاضر این صنعت ۸۵ میلیون دلار ارزآوری و درکنار آن زمینه اشتغال چهار هزار نفر را در استان بوشهر فراهم کرده است.
اشرف گفت: ۳۴ مرکز فرآوری و عمل آوری آبزیان در استان بوشهر فعال است که بیشتر این مراکز دارای تائیدیه کد اقتصادی اروپا هستند و می توانند محصول تولیدی را به اروپا صادر کنند.
وی یادآور شد: ظرفیت مراکز فرآوری آبزیان در استان بوشهر ۱۰۰ درصد تولیدات دریایی و پرورشی را پوشش می دهد.
این مقام مسئول ادامه داد: با تقویت زیرساخت های پرورش میگو، مکانیزه کردن استخرهای پرورش و پرداخت تسهیلات با بهره کم به پرورش دهندگان برای تقویت زیرساخت های تولید در استخرهای پرورش تولید در واحد سطح ارتقا می یابد.
برنامه ریزی افزایش ۳۰ درصدی تولید میگوی پرورشی
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده ۱۵ مرکز تکثیر بچه میگو از اردیبهشت ماه پروسه پرورش در این استان را آغاز کرده اند و قرار است این مراکز امسال از ۳۰ هزار جفت مولد ۲میلیارد و ۱۰۰ میلیون قطعه بچه میگو برای ذخیره سازی در استخرهای پرورشی تولید کنند.
اشرف اضافه کرد: در سال جاری در سطح ۶هزار و ۱۴۰ هکتار استخر پرورش در این استان بچه میگو  ذخیره سازی و در صورت فراهم بودن شرایط لازم پیش بینی می شود ۲۹ هزار تن میگوی پرورشی تولید شود.
هرچند امسال تلاش شده میزان تولید مزارع پرورش میگو در استان ارتقا یابد اما شیوع ویروس کرونا بر همه بخش های اقتصادی کشور از جمله صنعت پرورش میگو تاثیر داشته و این صنعت و فعالان این بخش را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.
مشکلات زیرساختی سایت های پرورش میگو در بوشهر
دبیرانجمن صنعت آبزیان استان بوشهر گفت: یکی دیگر از مشکلات پرورش دهندگان میگو در استان بوشهر تامین آب است که با وجود لوله کشی در برخی سایت های پرورش از جمله دلوار و دیلم و تعهد شرکت آب و فاضلاب اما هم اکنون آب مورد نیاز آشامیدن از طریق تانکر تامین می شود.
 حسین زارعی افزود: همین تانکرهای آبرسانی می توانند باعث انتقال ویروس ها  از جمله لکه سفید به استخرها و در شرایط بحران کرونا شیوع ویروس در میان فعالان این صنعت شود.
وی تاکید کرد: انتظار است برای رعایت اصول بهداشتی همین مقدار آب تحویلی به استخرهای پرورش میگو از طریق لوله کشی و به صورت بهداشتی تامین شود.
زارعی اضافه کرد: در روز به طور تقریبی ۳۵ هزار مترمکعب فاضلاب تصفیه و از کانالی به دریا ریخته می شود این درحالی است که قرار بود این آب صرف فضای سبز شود که تاکنون محقق نشده است.
وی ادامه داد: براساس گفته های اداره کل محیط زیست استان بوشهر این استان هیچ ساحل سالمی ندارد و بیشتر مناطق آلوده به فاضلاب است در این شرایط پرورش دهندگان برای تامین آب حوضچه های پرورش خود باید از این آب آلوده استفاده کنند.
دبیر انجمن صنعت آبزیان استان بوشهرگفت: براین اساس آبی که در حوضچه های پرورش میگو استفاده می شود به طور معمول آلوده است و درصورتی که موردی از آلودگی در آزمایش ها دیده شود کل صنعت پرورش میگوی استان بوشهر در لیست سیاه قرار می گیرد.
 وی با تاکید براینکه پرورش دهندگان میگو خواهان ساحل و پاک و سالم هستند، گفت: استان بوشهر با تولید ۶۰ تا ۶۵ درصد میگوی پرورشی کشور به عنوان قطب تولید میگوی پرورشی به شمار می رود و درصورت دیده شدن این آلودگی کل این صنعت در استان دچار آسیب می شود.
زارعی نیروی کار را یکی دیگر از مشکلات صنعت پرورش میگو در استان بوشهر عنوان کرد و گفت: در هیچ جای دنیا ضوابطی که برای کارگران در ایران هست وجود ندارد در قبال ۳۶۰ روز کاری حقوق می گیرد اما در ایران برای هشت ماه کار باید ۱۸ ماه (۲ماه عیدی و پاداش، یک ماه سنوات و یک ماه مرخصی، جمعه کاری، عصر و شب کاری ) حقوق پرداخت شود.
وی اضافه کرد: با توجه به نحوه سرمایه گذاری، خدمات ارائه شده و وضعیت نیروی کارگری، تولیدکنندگان و فعالان این صنعت باید با کشورهایی رقابت کنند که به هیچ وجه این مشکلات را ندارند.
زارعی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود در کشور و افزایش هزینه ها در بخش تولید امکان رقابت برای صادر کنندگان میگوی ایران با کشورهای دیگر وجود ندارد.
دبیر انجمن صنعت آبزیان استان بوشهر اضافه کرد: فعالان پرورش میگو باید محصول خود را در بازاری ارائه کنند که شرایط از نظر قیمتی با دیگر کشورها برابر است اما قیمت تمام شده نهاده ها برای تولیدکنندگان ما گرانتر است.
وی بیان کرد: در یک بررسی میدانی با کشورهای فقیر از جمله تایلند، اکوادور، آرژانتین، در این کشورها  زیر ساخت هایی از جمله زمین، راه دسترسی، آب و وام کم بهره ۲ درصد بین بانکی با بازپرداخت طولانی مدت برای آنها درنظر می گیرند که این امکانات قابل مقایسه با ایران نیست و فعالان این بخش با مشکلات متعددی روبرو هستند.
زارعی یادآورشد: برای تمدید پروانه بهره برداری تولید کنندگان ضمن پرداخت هزینه باید ۲ ماه نیز در انتظار باشند.
گرانی نهاده ها مانع رقابت پذیری میگوی پرورشی ایران در بازارهای جهانی
زارعی در باره گرانی نهاده های مورد نیاز در صنعت پرورش میگو گفت: بیشتر نهاده های مورد نیاز این صنعت وارداتی است برهمین اساس قیمت تولید نیز نسبت به سال گذشته افزایش می یابد این درحالی است که این شرایط در کشورهای دیگر وجود ندارد.
دبیر انجمن صنعت آبزیان استان بوشهر گفت: پارسال قیمت لارو (بچه میگو) ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان بود و امسال این میزان به ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان رسیده و قیمت غذای میگو نیز با توجه به اینکه مواد اولیه آن وارداتی است از ۱۱ به ۱۶ هزار تومان افزایش یافته است.
وی ادامه داد: با این افزایش قیمت نهاده ها در ایران امکان رقابت برای صادر کنندگان با دیگر کشورهای تولید کننده میگوی پرورشی وجود ندارد.
زارعی اضافه کرد: همچنین با توجه به تحریم ها و بسته شدن مرزها مشکل انتقال ارز، شرایط و هزینه حمل و نقل افزایش یافته و کشتی های کانتینربری معروف و معتبری که امروز از ایران رفته اند و کشتی هایی جایگزین شده که  کانتینرهای آنها فرسوده و خراب است و موجب از بین رفتن و خسارت دیدن محصول صادراتی می شود.
وی اظهار داشت: با توجه به سخت گیری های اروپا و عمل آوری که انجام می شود امکان صادرات محصول به صورت مستقیم به این کشورها وجود ندارد به همین دلیل محصول ایران با درجه ۲ باید به چین صادر و بعد از عمل آوری دوباره به آمریکا و سایر کشورها ارسال شود.
زارعی در باره  واحدهای بسته بندی گفت: با توجه به شیوع کرونا و فضای خاص حاکم بر واحدهای بسته بندی بیشتر این واحدها تعطیل شده اند.
وی ادامه داد: فضای کار در کارخانه های بسته بندی با کرونا در تضاد است فضایی که کارگر در آن کار می کند سرد و کارگران به لحاظ مکانی امکان رعایت فاصله اجتماعی را ندارند و تعداد قابل توجهی کارگر باید در سالنی در کنار هم مشغول به کار باشند به همین دلیل فضای مناسبی برای شیوع کرونا است و در نتیجه بخشی از کارخانه های عمل آوری و فرآوری استان بوشهر به این دلیل تعطیل شده اند.
 وی گفت: ۴۰ کارخانه عمل آوری با ظرفیت یکهزار و ۳۰۰ تن در روز در استان بوشهر فعال است که با توجه به محدودیت مواد اولیه با یک دهم ظرفیت خود در حال فعالیت هستند با این حال در همین شرایط اگر کسی باز هم درخواست راه اندازی کارخانه فرآوری کند به او مجوز داده می شود.
تامین بچه میگو مشکل پرورش دهندگان استان بوشهر
زارعی گفت: امسال برآورد شیلات بوشهر ذخیره سازی ۲میلیارد و ۱۰۰ میلیون قطعه لارو و تولید ۲۹ هزار تن میگوی پرورشی است که تاکنون ۶۰۰ میلیون قطعه معادل یک چهارم این برنامه محقق شده این درحالی است که باید تا پایان تیرماه کار ذخیره سازی به پایان برسد.
وی اضافه کرد: در زمان حاضر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون قطعه لارو باید تولید و در ۳۴۴ مزرعه ذخیره سازی شود تا به برنامه پیش بینی شده برسیم.
یکی از پرورش دهندگان میگو در سایت دیلم و شیف گفت: افزون بر افزایش قیمت نهاده ها نبود کارگر از جمله مهمترین مشکلات این بخش است.
یوسف هوشمند بیان کرد: هر سال کارگران از سیستان و بلوچستان برای کار در استخرهای پرورش وارد استان بوشهر می شدند اما امسال به دلیل شرایط کرونا این کار با تاخیر به سختی انجام می شود.
وی اضافه کرد: نبود لارو مناسب و کافی برای ذخیره سازی از جمله دیگر مشکلات پرورش دهندگان میگو در استان بوشهر است.
این پروروش دهنده میگو  یادآور شد: مراکز تکثیر فعال در استان کوتاهی در خصوص تولید ندارند اما مولدهای موجود در اختیار مراکز تکثیر قدیمی وتوانایی تولید لارو را ندارند و احتمال دارد از هر هزار مورد یک دهم تبدیل به لارو شود.
هوشمند گفت: این مولدهای قدیمی برای نسل های اول و دوم مناسب است اما برای نسل های بعد مناسب نیست.
وی اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا تامین مواد ضد عفونی کننده مورد نیاز برای پرورش دهندگان ضروری است اما باید این مواد را با قیمت گزاف تامین کنیم.
رئیس هیات مدیره اتحادیه پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر گفت: در دست نداشتن لارو میگو باعث تاخیر در ذخیره سازی می شود و همین امر باعث می شود در آبان ماه که بهترین زمان برداشت است، محصول به سایز لازم نرسد.
اسکندر گلستانی افزود: تغییر ناهنگانی هوا همواره استخرهای پرورش میگو در استان بوشهر را با تهدید شیوع بیماری لکه سفید روبرو می کند به همین دلیل بیشتر پرورش دهندگان تلاش می کنند در زمان تعیین شده اقدام به ذخیره سازی کنند تا در آبان ماه میگو به اندازه مناسب رشد کرده باشد.
 وی بیان کرد: اداره کل دامپزشکی استان بوشهر به دلیل آلودگی بندرعباس به بیماری لکه سفید اجازه واردات لارو از این استان را نمی دهد تنها بندر لنگه است که دامپزشکی  با انجام آزمایش های لازم روی لارو می تواند کسری لارو استان بوشهر را جبران کند.
وی با بیان اینکه مولدی که در زمان حاضر در اختیار است وارداتی است گفت: مولدهای موجود در استان از گونه وارداتی و قدیمی وانامی است و احتمال ضعیف شدن آنها وجود دارد.
گلستانی تاکید کرد: برای داشتن لاروهای مناسب لازم است هر ۳تا ۴ سال یک بار مولدها تغییر کند اما این کار انجام نمی شود.
وی بیان کرد: مراکز تکثیر برای اینکه هزینه را کاهش دهند خیلی دیر اقدام به تولید بچه میگو می کنند این درحالی است که در صورت حمایت دولت می توان این مشکل را برطرف کرد.
گلستانی یادآور شد: قیمت یک کیلو میگوی پرورشی سال گذشته در استان بوشهر بین ۲۰ تا ۲۵هزار تومان بود اما امسال به دلیل گرانی نهاده ها و سایر هزینه های تولید این قیمت به ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان افزایش یافته است.
مدیرعامل اتحادیه تکثیر استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۱۵ مرکز تکثیر در این استان مشغول به فعالیت هستند که سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون لارو تولید و انتظار است امسال نیز این کار انجام شود.
کریم حیدری درباره  تولید نکردن لارو مورد نیاز پرورش دهندگان برای ذخیره سازی افزود: مراکز تکثیر فرصت تولید لارو مورد نیاز را ندارند این درحالی است که اگر تنها ۲ماه فرصت داشته باشند مشکلی در تولید نخواهد داشت.
وی بیان کرد: با توجه به تغییر ناگهانی شرایط جوی در استان و احتمال شیوع ویروس لکه سفید، بیشتر پرورش دهندگان تلاش می کنند تا آخر تیرماه ذخیره سازی را انجام دهند تا بتوانند در زمان مقرر اقدام به برداشت کنند به همین دلیل است که برای ذخیره سازی عجله می کنند.
حیدری اضافه کرد: امسال تاکنون مراکز تکثیر معادل ۷۰۰میلیون پست لارو تامین کرده اند وانتظار می رود با تولید ۲ میلیارد قطعه لارو کل مزارع استان را ذخیره سازی شود.
مدیرعامل اتحادیه تکثیر استان بوشهر گفت: پرورش دهندگان در این شرایط با هدف سرعت بخشی در روند ذخیره سازی لارو میگو در تلاش برای واردات لارو از استان هرمزگان هستند که با توجه به آلودگی مزارع هرمزگان این کار به صلاح نیست زیرا شرایط امسال هرمزگان از نظر آلودگی به بیماری لکه سفید نسبت به سال گذشته بدتر است.
حیدری ادامه داد: سال گذشته نیز عده ای از پرورش دهندگان با عجله اقدام به واردات لارو از بندر عباس کردند که باعث بروز مشکلات و آلودگی برخی استخرهای پرورش به بیماری لکه سفید شد.
وی تاکید کرد: پرورش دهندگان باید یقین داشته باشند که در صورت ورود لارو آلوده امکان آلودگی سایر مزارع به بیماری لکه سفید وجود دارد به همین دلیل فعالان صنعت پرورش میگو در مورد  ذخیره سازی بچه میگو عجله نکنند.
حیدری در باره  واردات مولدهای جدید گفت: نامه نگاری های زیادی برای واردات مولد جدید انجام شد اما مجوز لازم صادر نشده است.
معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: با توجه به تقویم ذخیره سازی مراکز تکثیر فرصت زیادی برای تولید لارو را ندارند و تاکنون با تولید ۷۰۰ میلیون قطعه لارو پرورش دهندگان توانسته اند یکهزار و ۷۰۰ هکتار را در این استان ذخیره سازی کنند براین اساس از تقویم ذخیره سازی عقب هستیم.
اشرف یادآور شد: تلاش می شود در صورتیکه مراکز تکثیر نتوانند طبق تقویم لارو مورد نیاز استخرهای پرورش را تحویل دهند، برای اینکه ذخیره سازی انجام شود با رعایت تمام ضوابط بهداشتی نسبت به واردات لارو اقدام شود.
وی بیان کرد: با توجه به مدت زمان کم پرورش، هرگونه تاخیر در ذخیره سازی بچه میگو امکان برداشت محصول با سایز بالا را از پرورش دهنده می گیرد.
اشرف در باره تامین آب استخرهای پورورش میگو گفت: استان بوشهر با کمبود آب آشامیدنی روبرو است به همین دلیل در مدت زمان مشخصی آب آشامیدنی مورد نیاز استخرهای پرورش با تانکر تامین می شود که این اقدام برای مراکز تکثیر مشکلی ندارد اما به دلیل مسائل بهداشتی مشکلاتی را برای استخرهای پرورش میگو به دنبال دارد.
وی در باره کیفیت مولد اظهار داشت: هیچ مولد جدیدی از خارج از کشور وارد نشده درحالی که لازم بود پارت جدیدی از مولدها وارد تا نسل جدیدی تولید شود.
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به سخت گیری دامپزشکی به لحاظ رعایت نکات بهداشتی امکان وارد کردن مولد حتی از استان های دیگر هم وجود ندارد با توجه به اینکه زمان زیادی از مولدان موجود گذشته کارایی اولیه را ندارند و بهتر است زمینه ای برای استفاده از مولدان نسل جدید فراهم شود.

اتمام خبر


CAPTCHA