به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تا کنون ۱۱ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از صندوق توسعه ملی پرداخت شده و این میزان زمینه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را ایجاد می کند.
در سال ۹۶ با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تایید رهبر معظم انقلاب، مقرر شد یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در عرصه سرمایه گذاری اشتغال روستایی با هدف رونق تولید، رفع معضل بیکاری، پیشگیری از مهاجرت ها و افزایش بهره وری و تحقق سیاست های
اقتصادی مقاومتی اختصاص یابد.
مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت کار روز یکشنبه درباره پرداخت تسهیلات از این محل به ایرنا، گفت: تقریبا سه سال از زمان تصویب این قانون می گذرد و تا کنون در چهار مرحله به بانک های عامل واریز شده است.
«رامین اسدی» افزود: صندوق توسعه ملی در نخستین مرحله (۲۶ دی ماه ۱۳۹۶) ۳۷۵ میلیون دلار، دور بعد (۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) ۳۷۵ میلیون دلار، مرحله سوم ۱۷۵.۵ میلیون دلار و مرحله چهارم (یکم اسفند ماه ۱۳۹۷) ۳۷۵ میلیون دلار به بانک های عامل واریز کرد.
وی اظهارداشت: در مجموع ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی واریز شده است و سهم بانک ها نیز معادل مبلغ واریزی این صندوق است.
مدیرکل توسعه کسب و کار وزارت کار گفت: مرحله پنجم واریز صندوق توسعه ملی پس از ارزیابی عملکرد بانک ها انجام می شود.
وی درباره روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان گفت: پس از اطلاع رسانی به متقاضیان، افراد در سامانه کارا طرح های خود را بارگذاری می کنند. طرح ها در دستگاه های اجرایی و در کارگروه های اشتغال بررسی و پس از تایید و به بانک ها معرفی می شود.
اسدی افزود: بانک ها موظفند مدارک، مستندات و مجوزهایی از جمله محل اجرای طرح، وثایق مورد نیاز و آورده متقاضی را بررسی کند و تمام این مراحل در بهترین حالت سه تا چهار ماه و در بدترین شرایط تا دو سال زمان نیاز دارد و نباید انتظار داشته باشیم به محض اختصاص تسهیلات
متقاضی وام دریافت و کار خود را شروع کند.
وی اظهارداشت: متقاضیان در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات می توانند تسهیلات دریافت کنند و استان ها نیز باید زیرساخت های لازم برای این امر آماده می کردند تا تسهیلات به صورت هدفمند پرداخت شود.
مدیرکل توسعه کسب و کار وزارت کار گفت: تا کنون نزدیک به ۱۱ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است و این میزان زمینه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را ایجاد می کند که عمده آن ۱۵۰ هزار تحقق شغل انجام شده است.
وی افزود: بسیاری از طرح هایی که بازدید شده قرار بوده ۱۰ نفر شغل ایجاد کنند هنوز به بهره برداری نرسیده اند و در مرحله تکمیل ماشین آلات و تجهیزات به صورت کامل نصب نشده است و در مرحله ساخت و فراهم کردن زیرساخت ها ۱۰ تا ۲۰ نفر مشغول به کار هستند.
اسدی تاکید کرد: تحقق اهداف این طرح وابسته به متقاضیان است و اگر افراد، طرح، وثایق و تضامین را سر موعد تهیه کنند به موقع می توانند تسهیلات را دریافت کنند و در بازه تعیین شده طرح را به بهره برداری برسانند و شغل مورد نظر را ایجاد کنند.
وی افزود: متاسفانه از ابتدای سال ۹۷ با تغییر نرخ ارز قیمت ماشین آلات سه تا چهار برابر رشد یافت و برای بسیاری از طرح های بزرگ سرمایه گذاری، طرح متمم تسهیلات در نظرگرفته شد و برای این منظور باید پرونده مجددا بررسی می شد.
این مقام مسوول اضافه کرد: در اوایل اسفندماه بود که با ابلاغیه رئیس جمهوری، متمم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به بانک ها ابلاغ شد و طرح هایی که مجوز دریافت ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات را داشتند می توانند متمم دریافت کنند و طرح را به اتمام برسانند.
وی توضیح داد: پرداخت تسهیلات صندوق توسعه مالی با مشارکت بانک ها در بازه زمانی ۹ ساله است و ۲ سال می تواند ساخت و ساز باشد و یک سال تنفس و ۶ سال بازپرداخت باشد و بنابراین بسیاری از طرح ها در حال سازندگی و تنفس هستند و بعد از آن بهره بردای انجام می شود.
اسدی گفت: برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و در نظر دارد بتواند از محل بازپرداخت این تسهیلات، به متقاضیان دیگر تسهیلات بپردازد تا افراد بتوانند تا پایان فرصت ۹ ساله بهره مند شوند و امیدواریم در آینده نزدیک قوانین مرتبط را اجرایی
کنیم.
وی تصریح کرد: در نهایت فرهنگ سازی و اقدامات انجام شده مردم متوجه شدند که اجرای طرح های تولیدی در روستاها مناسب است و در سالی که رهبر معظم انقلاب جهش تولید نامگذاری کرده اند استفاده از این تسهیلات و سرمایه در گردش و موارد دیگر می تواند کمک شایانی در امر
افزایش تولید خواهد داشت.

اتمام خبر


CAPTCHA