به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، سومین مرحله سلسله نشست های چشم انداز صنعت گردشگری در ایران با عنوان « گردشگری و اشتغال؛ آینده ای برای همه» به مناسبت ۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری برگزار شد.
بیست ونهمین نشست علمی- تخصصی با موضوع " گردشگری و اشتغال؛ آینده ای برای همه" توسط مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران با حضور شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان، حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی و محمدرضا اکبری استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه گردشگری برگزار شد.
در ابتدای این نشست یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران با اشاره کوتاهی به فعالیت های مرکز گردشگری گفت: این مرکز دارای شانزده سال سابقه فعالیت در حوزه گردشگری و سی شعبه در دانشگاه های سراسر کشور است که تاکنون اردوهای تخصصی علمی و فناورانه در سراسر کشور برگزار شده است.
یعقوب زاده با اشاره به اهمیت موضوع گردشگری در سطح دانشگاه ها بیان کرد: تاکنون ۲۸ نشست توسط مرکز گردشگری و همچنین سایر استان ها و شعب مرکز با هدف ایجاد چالش در این حوزه برگزار شده است که مباحث مطرح شده در این نشست ها به صورت خبر در رسانه های خبری و به صورت کتابچه و کتاب کلی سالانه از مجموعه مقالات مطرح شده در نشست منتشر خواهد شد.
وی افزود: با توجه به اساسنامه جهاددانشگاهی بنا داریم برنامه هایی را علاوه بر اجرا در دانشگاه ها، در سطح عمومی نیز برگزار کنیم؛ ازجمله، برنامه هایی همچون مسابقه عکس "ایستاگردی" با موضوع جاذبه های گردشگری ایران که اخیرا فراخوان آن از طریق سایت مرکز اعلام شده است.
در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان سخنان خود را با طرح این سوال که آیا گردشگری در کشور می تواند اشتغال زایی کند آغاز کرد و گفت: با توجه به تعریف شغل باید گفت که شرایط و ضریب اشتغال در حوزه گردشگری سطح کشور چیست؟ برای نمونه راهنمای گردشگری که باید به عنوان یک شغل مطرح شود و در استان های شلوغی مثل گیلان متأسفانه این حرفه شغل محسوب نمی شود و درحال حاضر این استان با دارابودن ظرفیت های بسیار بالای طبیعی و تاریخی جزو چهار استان اول کشور در میزان بیکاری هستند.
شهرود امیرانتخابی، گفت: با وجود ۱۰۸۰ اثر تاریخی ثبت شده در ایران همچنان در این حوزه ضعف وجود دارد و اگر وزارتخانه به داد میراث فرهنگی نرسد، باری سنگین بر دوش دولت خواهد ماند.
به گفته وی اگر نتوانیم برای مواریث تاریخی کاربری ای همچون کاروانسراها و حمام های تاریخی و مانند آن تعریف کنیم (درحالی که سالانه مقادیر زیادی هزینه صرف مرمت آن شود) بدون هیچ سوددهی ای قطعاً متضرر خواهیم شد؛ بنابراین با واگذاری همچین ابنیه هایی می تواند در این بخش اشتغال زایی و کارآفرینی کرد.
وی ادامه داد: برای نمونه افرادی که خانه های تاریخی دارند به دلیل ثبت آن در فهرست میراث ملی اقدامی برای رسیدگی به آن یا سرمایه گذاری نمی کنند، در حالی که می توانند از آن درآمدازایی کنند.
با توجه به آمارهای موجود از ایجاد شغل با ۵۰ میلیون تومان می توان یک شغل در استان ها ایجاد کرد درحالی که درواقعیت با ۵۰۰ میلیون تومان می شود شغل ایجاد کرد و اکنون در استان گیلان آن چیزی که مشخص است با هر ۲۵۰ میلیون تومان می شود یک شغل ثابت ایجاد کرد.
امیرانتخابی ادامه داد: فقط در ایام عید ۱۰ میلیون گردشگری داشتیم، درحالی که این بیشتر در راستای نشاط اجتماعی تعریف می شود و بیشتر مردم برای تغییر آب وهوا به استان می آیند و حتی اقامت هم در این استان ندارند و نباید در محاسبه ورودی گردشگری روی این تعداد تأکید کرد؛ با این تفاسیر در این استان با این تعداد گردشگر واقعی کم نمی توان اشتغال زایی داشت و بیشتر آسیب برای استان لحاظ می شود تا ایجاد شغل.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان همچنین با اشاره به نبود دفاتر خدمات و مسافرتی در همه شهرهای استان گیلان گفت: برای مثل در یک استان ۱۰ هزار نفر اقامت داریم درحالی که در شهرستان دیگر اقامت به ۶۰ نفر هم نمی رسد و این به دلیل نبود دفاتر خدمات مسافرتی در آن شهرستان بوده است که خواستار تعدیل این اصناف در سایر مناطق و شهرها هستیم.
وی گفت با توجه به ظرفیت بالای گردشگری در استان گیلان هنوز هیچ اتفاق مثبتی صورت نگرفته و اشتغال زایی چشم گیری نداشته است.
در ادامه این نشست رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشور به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: متأسفانه هنوز صنعت مظلوم گردشگری پس از چهل سال گذشت از انقلاب اسلامی جایگاه خود را پیدا نکرده است.
حرمت الله رفیعی ضمن انتقاد عملکرد از ساختارهای اجرایی و پشتیبان گردشگری در کشور و با بیان اینکه دوائر دولتی باید مراکز دولتی خدمات گردشگری را به بخش خصوصی واگذار کنند، تشریح کرد: تاکنون می گفتند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حیات خلوت دولت است، درحالی که الان متأسفانه این وزارتخانه به حیات خلوت مجلس تبدیل شده است و لابی های نمایندگان مجلس برای دخالت در فعالیت های این وزارتخانه شکل گرفته است.
رفیعی گفت: اگر قرار باشد اقتصاد رشد کند چرخه آن را گردشگری می چرخاند؛ تا سال گذشته فقط سه پرواز از عمان ایر به ایران داشته ایم اما هم اکنون بالغ بر چهل پرواز فقط از کشور عمان به ایران وجود دارد؛ پس این مقوله ای است که می شود روی آن برنامه ریزی کرد.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشور با اظهار این که برای نمونه بخش عمده ای از اقتصاد و محصولات ما از سوی کشور چین تأمین می شود و همین کشور بالغ بر ۱۵۰ میلیون نفر توریست خروجی دارد ولی متأسفانه ما از این بازار بزرگ استفاده نمی کنیم.
رفیعی با توجه به اظهارات دولت کنونی که با توجه به ورود ۱۰ میلیون گردشگر چهار هزار شغل ایجاد می شود، گفت: بله شغل ایجاد می شود، اما این در شرایطی محقق خواهد شد که دولت سیاستگذاری آن را به بخش خصوصی واگذار کند، همان گونه که همه کشورهای توسعه یافته در بخش گردشگری در این مسیر گام نهاده و توفیق یافته اند.
با توجه به اینکه محدودیت توریست های ورودی به ایران بسیار است گفت: توریستی که وارد ایران می شود خودش واقف به قوانین ایران است و نیازی به محدودیت ندارد.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در ادامه با اشاره به این نکته که گردشگری تجربی است افزود: دایره صنعت گردشگری به قدری وسیع و درآمدزاست که هر کس به آن ورود پیدا کند، برنده است.
وی با انتقاد از عملکرد دولتمردان در حوزه تبلیغات گردشگری گفت: دولتمردان در حوزه تبلیغات گردشگری بسیار ضعیف عمل کرده اند؛ کدام استاندار تاکنون درمورد جاذبه های گردشگری درآمدزای استانش تبلیغات گسترده هوشمند، مناسب و هم جانبه کرده است و برنامه ریزی برای جذب توریست صورت داده است؟ تبلیغ وظیفه انجمن نیست، وظیفه ما فرستادن گردشگر است و این گردشگران خود سفیران فرهنگ ایران به سایر کشورها هستند، هر چند انجمن صنفی در این زمینه نیز کارهایی کرده است.
وی در پایان با اشاره به اینکه اکنون دولت گردشگری با بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف گردشگری خیلی نزدیک شده است، گفت شود: زیرساخت نداریم و پیشنهاد داد دولت باید در سفرهای خارجی خود بغیر از عقبه دولتی خود عقبه خصوصی را نیز برای انعقاد تفاهم نامه و قراردادها همراه کند، چون این بخش خصوصی است که می تواند تسهیل گر و کمک حال باشد.
براساس اعلام روز پنج شنبه روابط عمومی مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران، در ادامه استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه گردشگری با اشاره به شعار امسال روز جهانی گردشگری با عنوان "گردشگری و اشتغال؛ آینده ای برای همه" گفت: متأسفانه ما هنوز در بحث آموزش در حوزه گردشگری نقص داریم و نتوانسته ایم مزیت های گردشگری را برای جامعه اجتماع و اقتصاد تبیین کنیم. متأسفانه دانشجویان و اساتید بحث های تامل برانگیزی در این حوزه نداشته اند.
محمدرضا اکبری با توجه به این که بحث گردشگری یک تخصص جداگانه است، متأسفانه این رشته در دانشگاه ها صرفاً خوانده می شود و به صورت پژوهشی و عملی انجام نمی شود. برای مثال بوم گردی که درحال حاضر در حال گسترش هست، و بسیار بر آن توجه و تأکید می شود، کم کم فرهنگ و ساختار روستاهای ما را نابود می کند، چون بدون مطالعه و برنامه ریزی برای توسعۀ بوم گردی اقدام می کنیم.
وی  با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری گفت چه چیزی آینده بهتر را رقم می زند؟ آیندۀ زمانی خوب می شود که کیفیت زندگی بهتر شود و کیفیت زندگی را اگر از منظر مکتب معرفت گرایی و نسبی گرایی بررسی کنیم متوجه نقش گردشگر در این میانه خواهیم شد درواقع سیستم های حاکمیتی، دولتی و اجتماعی و اقتصادی باید طوری تعریف شوند که بتوانند نیازهای سیستم زندگی مردم را کیفیت دهند.
بحث نهادی ما در حوزه گردشگری متأسفانه بعد از چهل سال هنوز نتوانسته چالش های خود در صنعت گردشگری را برطرف کند و بیش از ۶۰ درصد مشکلات گردشگری از سوی این نهاد دولتی است.
و نهایتا وظیفه قشر دانشگاهی این است که ابعاد گردشگری را از منظر بالابردن کیفیت زندگی شهری و روستایی کشور به تفکیک مناطق مختلف بررسی کند.
ما بعد از ۴۰سال هنوز سند راهبردی توسعه گردشگری نداریم چطور می توانیم مسیر افق ۱۴۰۴ را طی کنیم؟
بسیاری از هزینه های سنگین همچون هزینه عوارض ورودی یا عوارض هتل ها باید حذف شود. برای نمونه استان همدان عوارض تمامی هتل هایش را حذف کرده است که غیرمستقیم باعث افزایش جذب گردشگر می شود و به تناوب آن مالیات آن استان افزایش می یابد.
این پژوهشگر حوزه گردشگری در پایان گفت: سایر صنعت ها نشت اقتصادی زیادی دارند، اما گردشگری کمترین نشت را دارد چرا که گردشگری محرک اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود و شتاب دهنده است و در نتیجه وقتی در کنار سایر خدمات قرار می گیرد تأثیرات بسیار مثبت اقتصادی در پی دارد.
اقتصاد مقاومتی اقتصادی مبتنی بر داشته های کشور است و از آنجائی که گردشگری مبتنی بر داشته های کشور است، می تواند موتور محرک کشور باشد و در واقع عین اقتصاد مقاومتی است که در توسعه فعالیت اقتصادی می تواند مؤثر باشد و کشور را از سایر کشورها و فعالیت ها بی نیاز کند. استراتژی توسعه گردشگری می تواند یکی از مهم ترین راه های مقابله با تحریم های پیش روی ایران باشد.
از منظر اجتماعی نیز رسالت اصلی شهرها این است که ارتباطات بخش های اجتماعی و مردم در بستر فعالیت های فرهنگی شکل گیرد و هرجا گردشگری توسعه یابد به توسعه و تقویت انسجام اجتماعی و نشاط اجتماعی، رفاه و رفع اختلاف طبقاتی را منجر خواهد شد.
سلسله نشست های چشم انداز صنعت گردشگری در کشور  با تلاش مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران و سایر دستگاه ها با تمرکز بر مسائل مربوط به گردشگری و ارائه راهبردهای مشخص در این خصوص از مهر سال ۹۴ شروع شده و تاکنون  ۲۹ نشست از این مجموعه نشست ها در سه مرحله برگزار شده است.

اتمام خبر


CAPTCHA


نویسنده: بابک عراقی کزازتاریخ ارسال: 1398/07/12
نظر: بسیارعالیست