به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، استارتاپ ها، شرکت های نوپا و فناور، نقش بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی جوامع امروز دارد و به تاکید کارشناسان می توانند رونق بخش تولید کشورمان بویژه در دوران تحریم های ظالمانه باشند که ضروری است بیش از پیش حمایت شوند.
استارتاپ (Startup) به معنای کسب و کار جدیدی است که حول محور فناوری شکل گرفته است و ظرفیت رشد بالایی دارد.
در سال های گذشته، بستر مناسبی برای رشد این شرکت های نوپا در کشور فراهم شد و نهادهای متولی از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک های علم و فناوری از آنها حمایت می کنند.
با توجه به ماهیت این شرکت ها و سرمایه کمتری که برای شروع کار نسبت به شرکت ها و بنگاه های اقتصادی دیگر دارند، انتظار دستیابی سریع تر آنها به محصول با ایجاد فرصت های شغلی مستقیم و غیر مستقیم زیاد، بالاست لذا ایجاد زمینه ها و فرصت های مناسب جهت رشد و توسعه آنها می تواند در شکوفایی هرچه بهتر و بیشتر کسب و کارهای نوپا موثر باشد.
با وجودیکه آمار دقیقی از استارتاپ ها در کشور وجود ندارد اما تعداد آنها حدود پنج هزار واحد تخمین زده می شود و بر اساس برخی گزارش ها، ایران در بین ۱۸۸ کشور جهان رتبه ۴۸ را از نظر تعداد استارتاپ ها کسب کرده است.
کشورهای امریکا، هند، انگلستان، کانادا، اندونزی، آلمان و فرانسه، استرالیا، اسپانیا و برزیل در ۱۰ رتبه اول در این زمینه قرار گرفته اند.
با توجه به دیگر آمارهای اعلام شده از توانایی استارتاپ ها در ایجاد شغل به عنوان مثال ایجاد ۱۳۲ هزار شغل توسط ۲۱ استارتاپ ایرانی، دولت یازدهم و دوازدهم منابع خوبی را برای حمایت از آنها قرار داد از جمله پنج میلیارد ریال که مقرر است امسال و سال آینده بصورت تسهیلات در اختیار این شرکت ها قرار گیرد.
از طرفی از سال گذشته و با تشدید تحریم های ظالمانه، توجه بیشتری به سمت این شرکت ها و نقش آنها در اقتصاد دانش بنیان و تولید معطوف شد و مسوولان و کارشناسان بر حمایت هرچه بیشتر از آنها جهت خنثی کردن اثر تحریم ها تاکید کردند.
به گفته دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی اصفهان، استارتاپ ها و شرکت های نوآور نوپا، کلید قفل اشتغالزایی در شرایط تحریم های ناعادلانه در کشورمان هستند.
نوید ادریس در گفت و گو با ایرنا افزود: ظرفیت های بسیاری در استارتاپ ها برای ایجاد فرصت های شغلی جدید وجود دارد که در صورت حمایت از آنها می توان انتظار اشتغالزایی خوبی در این بخش در دوران تحریم ها را داشت.
وی با بیان اینکه بر خلاف انتظارات، استارتاپ ها توان اشتغالزایی بالایی دارند، تصریح کرد: بر اساس تحقیقاتی که در اصفهان صورت گرفت حدود ۳۰۰ استارتاپ موفق به اشتغالزایی برای حدود یکهزار نفر شده اند.
به گفته وی، نقش کلیدی در خنثی کردن تحریم ها را دارند زیرا تحریم های ناعادلانه موجود به شکل سنتی است و بیشتر مباحث مالی در آن دیده شده است.
ادریس ادامه داد: اما شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها این قابلیت را دارند در بحث های ارزی به سمت فرایندهای مبتنی بر آینده و برتر (های تک) و طراحی سبک هایی مانند ' بلاک چین ' و ' رمز ارز ' حرکت کنند.
بلاک چین، یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون ها نقطه اشتراک است که به صورت همزمان داده هایی در آن ثبت می شود که می توان با بهره گیری از این بستر باز، آزاد و پیچیده به تبادلات مالی و اطلاعاتی پرداخت.
از مهمترین فناوری های مبتنی بر بلاک چین می توان به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده مانند بیت کوین اشاره کرد.
دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه مباحثی مانند بلاک چین در دنیا و کشورمان، جدید است، تصریح کرد: یکی از محاسن آن، امکان خنثی کردن تحریم های مالی و ارزی است که توان بالایی در این زمینه در استارتاپ های کشور وجود دارد.
از طرفی به گفته مسوولان و کارشناسان، استارتاپ های ایرانی دارای توانایی ها و ظرفیت های خوبی در فناوری های برتر هستند که می توانند در دوران تحریم ها، جایگزین محصولات مشابه خارجی باشند.
رییس پارک علم و فناوری شیخ بهایی اصفهان گفت: استارتاپ های داخلی توان زیادی در برخی از فناوری های برتر (های تک) مانند طراحی، ساخت و تولید قطعات و ماشین آلات و مواد نو (برای پوشش دهی) دارند که حمایت از آنها ضروری است.
حمید مهدوی در گفت و گو با ایرنا افزود: اگر استارتاپ هایی در این زمینه ها فعال شوند و حمایت های لازم از آنها صورت گیرد، می توانند پاسخگوی نیاز داخل و جایگزین نمونه های خارجی باشند.
دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی اصفهان نیز با بیان اینکه استارتاپ های کشورمان در مباحثی مانند صنایع هوایی و پزشکی می توانند جایگزین نمونه های خارجی باشند، تاکید کرد: تا کنون چندین شرکت دانش بنیان در بحث های پزشکی اقدام به طراحی و تولید دستگاه های پیشرفته و بهره برداری از آن کرده اند.
به گفته وی طراحی و بهره برداری از دستگاه شتاب دهنده خطی توسط یکی از شرکت های دانش بنیان اصفهان، ایران را در زمره هفت شرکت بزرگ تولید تجهیزات پزشکی دنیا قرار داد.
ادریس خاطرنشان کرد: استارتاپ هایی که در زمینه تولید مواد اولیه فعال هستند می توانند در دوران تحریم با تامین مواد مورد نیاز شرکت های بزرگ، تولید خود را رونق دهند هرچند لازم است نظارت و کنترل کافی برای بهبود کیفیت آنها انجام شود.
همچنین مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری اصفهان گفت: استارتاپ های کشور توانایی های زیادی در بخش داروسازی و صنایع غذایی دارند که لازم است در دوران تحریم تقویت شوند.
احمد ورد در گفت و گو با ایرنا افزود: استارتاپ های فعال در بخش سلامت از جمله دارویی و تجهیزات پزشکی و صنایع غذایی مانند مکمل ها دارای ظرفیت ها و توانایی های بسیار و همچنین بازار تقاضای بزرگی هستند که در شرایط تحریم های ظالمانه می توانند بخش اعظمی از نیازهای داخلی را پوشش دهند.
وی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان و نوپا دارای سوابق خوبی در این زمینه هستند، اظهار داشت: بازار این قبیل محصولات، نیاز راهبردی و حیاتی در هر کشوری است و قابلیت سرمایه گذاری را دارد.
حمایت از استارتاپ ها چگونه باشد؟ نحوه حمایت از استارتاپ ها و شرکت های نوپا و فناور در دوران تحریم ها موضوعی است که این روزها درباره آن بحث بسیاری می شود و مسوولان تلاش می کنند تا با بهره گیری از تجارب، نظرات کارشناسان و منابع موجود این موضوع را عملی کنند.
دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه استارتاپ ها، شرکت هایی کوچک با انعطاف پذیری بالا هستند، افزود: تاب آوری و دوام این قبیل شرکت ها در شرایط تحریم بسیار زیاد است زیرا می توانند به سرعت سیاست های خود را تغییر دهند.
ادریس با تاکید بر اینکه حمایت های دولت از این شرکت ها، ضروری است، تصریح کرد: مهمترین مشکل استارتاپ ها در کشورمان، قوانین و مقررات است.
ادریس توضیح داد: قوانینی که در کشورمان تصویب شده بیشتر برای کسب و کارهای سنتی در دهه های گذشته است و مبتنی بر کسب و کارهای جدید نمی باشد.
وی با اشاره به اینکه برخی کشورها مانند ژاپن به سمت تغییر و اصلاح قوانین برای حمایت از شرکت های نوپا رفته اند، اضافه کرد: به عنوان مثال در این کشور برای شرکت های نوپا، تشویق هایی مانند تخفیف مالیاتی و تسهیلاتی در ثبت شرکت وجود دارد.
دبیر شورای عالی جوانان اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در زمان حاضر بیشتر حمایت های صورت گرفته از استارتاپ ها توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به صورت یک سویه است در حالی که نهادهایی مانند مجلس و شرکت های کارآفرین نیز باید وارد این موضوع شوند و همکاری جمعی نیاز است.
رییس پارک علم و فناوری شیخ بهایی نیز با بیان اینکه استارتاپ ها یا شرکت های نوپا برای شکل گیری سریع به بنگاه های اقتصادی نیاز دارند، اظهارداشت: زیرساخت های مورد نیاز برای این کار در پارک های علم و فناوری کشور فراهم است و به آنها برای رفع نیازها، برطرف کردن آسیب ها و مشکلاتشان و رسیدن به محصولات، کمک می کنند.
مهدوی با اشاره به اینکه استارتاپ ها نقش موثری در رشد اقتصادی دارند، خاطرنشان کرد: بمنظور توانمندسازی و استفاده از ظرفیت های این شرکت ها در کوتاه ترین زمان ممکن باید اکوسیستم (زیست بوم) اقتصادی کشور شرایط لازم برای فعالیت آنها را داشته باشد.
رییس پارک علم و فناوری شیخ بهایی اصفهان، تاکید کرد: پارک های علم و فناوری و استارتاپ ها می توانند اثراث تحریم را تا حدی خنثی کنند که لازمه آن فراهم شدن زمینه مناسب برای فعالیتشان بویژه در بخش تسهیل قوانین و مقررات و تثبیت نرخ ارز برای آنها جهت واردات مواد اولیه است.
مهدوی یکی از مشکلات موجود در کشور برای استارتاپ ها را نوسانات اقتصادی ذکر و تصریح کرد: برخی نابسامانی ها باعث می شود که شرکت های نوپا در انجام تعهدات خود دچار مشکل شوند زیرا تعیین قیمت تمام شده محصولات و خدمات، دشوار می شود.
وی ادامه داد: برای این کار لازم است که به شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها بها داده و قوانین موجود، ساده تر و دقیق تر اجرا شود و مدیریت درستی داشته باشیم.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری اصفهان در این باره گفت: در زمان حاضر رویکرد شرکت های نوپا و دانش بنیان به سمت نیازها و تقاضاهای بازار داخل و پس از آن فعال شدن در بازار صادراتی کشورهای همسایه است.
ورد با اشاره به حضور کمتر رقبای خارجی در کشور، اضافه کرد: این موضوع هم می تواند فرصتی برای توسعه بازار شرکت های داخلی و از طرفی تهدیدی برای کیفیت کار آنها و حضور در بازارهای بین الملل باشد.
ورد به اهمیت مشتری مداری و تقاضای بازار در بخش کارآفرینی اشاره و خاطرنشان کرد: شرکت های نوپا و دانش بنیان باید روی این موضوع تکیه و مطابق با آن محصولات و دستاوردهای خود را به بازار عرضه کنند زیرا اگر نتوانند محصولات خود را بفروشند بازهم شکست می خورند.
دبیر انجمن شرکت های دانش بنیان استان اصفهان با بیان اینکه بخش اعظمی از اقتصاد کشور دولتی است و دستگاه های اجرایی مختلف دارای شرکت های بزرگ هستند که نیاز بالایی در این بخش به فناوری وجود دارد، گفت: ضروری است که این دستگاه ها و شرکت ها به جای تامین فناوری از خارج کشور از توانمندی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان داخلی در این زمینه استفاده و محصولات آن ها را خریداری کنند.
سیدیاسر معین الدینی با بیان اینکه این کار علاوه بر افزایش سطح تولید و بومی سازی فناوری، منافع ارزی برای کشور به همراه دارد، تصریح کرد: بخشی از این موضوع، فرهنگی و اجتماعی است و رسانه ها باید فضای مطالبه گری از دستگاه های اجرایی برای تامین فناوری از داخل کشور را ایجاد کنند.
معین الدینی با اشاره به اینکه هنوز اجماع کلی در این زمینه وجود ندارد، اضافه کرد: همان طور که حمایت از کالای ایرانی مورد تاکید است باید فناوری و تولیدکننده فناوری ایرانی نیز حمایت شود.
وی با بیان اینکه استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان کشور در همه فناوری ها اعم از پیشرفته (High Tech)، سطح میانه (Mid Tech) و سطح ابتدایی (low Tech) دارای توانمندی هستند، گفت: با وجودی که تحریم ها ظالمانه، مشکلاتی را ایجاد کرده است اما فرصتی برای تولیدکنندگان کالا و فناوری داخلی است.
دبیر انجمن شرکت های دانش بنیان استان اصفهان با اشاره به اینکه این آمادگی نیز در میان شرکت های فناور کشور وجود دارد، افزود: حمایت های لازم برای ایجاد و تجاری سازی فناوری ها در این جهت ضروری است.
وی از جمله راهکارهای حمایتی را هدایت سرمایه گذاری به جای بخش دولتی به سمت بخش خصوصی و نیازسنجی بازار کشور خواند و تصریح کرد: لازم است پارک های علم و فناوری، قالب حاکمیتی پیدا نکنند بلکه تسهیل گر امور برای واحدهای فناور باشند.
معین الدینی توضیح داد: اگر پارک های علم و فناوری ضعیف عمل کنند، به بوروکراسی اداری مبتلا و مانعی برای کسب و کار شوند، بخش خصوصی چندان به سمت آن ها گرایش پیدا نمی کند.
به گفته وی یکی از مهمترین نقش هایی که پارک های علم و فناوری می توانند داشته باشند، شناسایی بازارهای نیاز منطقه ای و ملی به منظور شناسایی اولویت ها و جهت گیری شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها به آن سمت است.

اتمام خبر


CAPTCHA