به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، دکتر علی خیرالدین امروز در نشست روسای پارک های علم و فناوری که در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، قرار گرفتن پیشرفت های علم و فناوری به عنوان گفتمان پایه و قرار گرفتن شرکت های دانش بنیان به عنوان مصادیق اقتصاد دانش بنیان را از تاکیدات مقام معظم رهبری دانست و افزود:  در این راستا ایجاد معاونت فناوری و نوآوری از برنامه های پیشنهادی وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی بود و توانستیم این معاونت را ایجاد کنیم تا بتوانیم باعث ارتقای شاخص های شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری شویم.
وی، بهبود و ارتقای شاخص های فناوری و نوآوری کشور، تحقق اهداف اسناد بالادستی و قوانین مصوب، بسترسازی برای فعالیت نخبگان و ایجاد گفتمان فناوری و نوآوری، بازبینی ساختار و ایجاد آرایش متناسب با اکوسیستم فناوری را از اهداف معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم برشمرد.
خیرالدین با تاکید بر اینکه بناداریم با ایجاد این معاونت بستری مناسب برای نخبگان علمی ایجاد کنیم، یادآور شد: از سال ۸۳ نام وزارت آموزش عالی به نام "علوم، تحقیقات و فناوری" تغییر نام یافت که بخش فناوری در این وزارتخانه مغفول مانده است.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم یکی از مهمترین ماموریت های این معاونت را تمرکز و سطوح آماری نوآوری میانی و افزایش متقاضیان ورود به مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانست و گفت: سیاستگذاری و برنامه ریزی توسعه فناوری و نوآوری، ثروت آفرینی از طریق شبکه سازی و افزایش توانمندی های فناورانه از دیگر ماموریت های این معاونت است .
وی با اشاره به رونمایی از  زیست بوم فناوری و نوآوری در مراسم امروز در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، اظهار کرد: در این زیست بوم وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری دو متولی اصلی حوزه فناوری تعریف شده اند و پارک های علم و فناوری،  شرکت های دانش بنیان،  استارت آپ ها و بنیاد ملی نخبگان و صندوق نوآوری و شکوفایی از دیگر بازیگران این زیست بوم به شمار می روند.
رتبه جهانی تولید علم و فناوری ایران
 خیرالدین با اشاره به رتبه ۱۶ ایران در تولید علم در جهان و رتبه یک تولید علم در منطقه، گفت: این رتبه ها نشان می دهد که سرمایه گذاری خوبی در کشور در زمینه تحقیقات بنیادی صورت گرفته است، ولی لازم است از آن صیانت کنیم.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بیان رتبه های جهانی ایران در دو شاخص نوآوری و فناوری پرداخت و ادامه داد: ایران در شاخص فناوری دارای رتبه جهانی ۹۵ در سال ۲۰۱۱ بوده است که این رتبه در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۷۱ رسیده است.
به گفته وی، رتبه جهانی ایران در شاخص نوآوری در سال۲۰۱۴، ۱۲۰ بوده است که این رتبه در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۶۰ رسیده است.
خیرالدین با بیان اینکه ما در حوزه نوآوری در ابتدای راه هستیم و باید رتبه ها را ارتقا دهیم،  گفت: بحث فناوری برای وزارت علوم بسیار مهم است، چرا که نشان می دهد در چه زمینه ای باید کار کنیم و بر این اساس ما برنامه هایی در حوزه های اشتغال، رصد فناوری ، برگزاری جشنواره های فناورانه و مهارتی، گرنت فناوری و تعاملات بین المللی داریم.
ظرفیت اشتغال در دانش بنیان ها
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه بیش از ۴۰ درصد بیکاران کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند، افزود: ولی بیش از ۶۰ درصد دانش آموختگان رشته های مهارتی جذب بازار کار شدند، ضمن آنکه حدود ۵۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی وارد شرکت های دانش بنیان شده اند.
وی با اشاره به پیشنهاد اجرایی شده دانشگاه شریف در زمینه ایجاد مدرسه اشتغال از برنامه وزارت علوم برای راه اندازی این مدرسه در سایر دانشگاه ها خبر داد و گفت: این مدارس در جهت کارآفرین کردن دانشجویان راه اندازی شده است و بر اساس تعاریف، کارآفرین فردی است که علاوه بر ایجاد شغل برای خود، برای دیگران اشتغال زایی داشته باشد.
نقش شرکت ها در توسعه دانش بنیان کشور
 خیرالدین با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در دوران کرونا، خاطر نشان کرد: شرکت های دانش بنیان تاثیر ۵۰ درصدی در زمینه تولیدات ملزومات این دوران چون تولید ماسک و تجهیزات پزشکی داشته اند و شرکت های پارکی ۷۲ میلیارد ریال درآمد و ۸۰ میلیون دلار صادرات داشتند.
زیر ساخت نوآوری در کشور
معاون نوآوری و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: بیش از ۵۰ هزار شغل در پارک ها ایجاد شده، همچنین ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد فناور و ۱۸۰۰ شرکت دانش بنیان در پارک های علم و فناوری راه اندازی شده است.
وی تاکید کرد: بیش از ۴۹ پارک علم و فناوری در کشور داریم که ۱۱ پارک، دانشگاهی هستند. علاوه بر آن ۲۳۳ مرکز رشد ایجاد شده است.
خیرالدین به میزان اعتبارات این حوزه اشاره کرد و گفت: در سال ۹۹ میزان اعتبارات ۶۰۴ میلیارد تومان بوده است، ولی این میزان در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسید که افزایش ۷ تا ۹ درصدی داشته است.
معاون نوآوری و فناوری وزیر علوم تاکید کرد: بودجه پارک های فناوری نسبت به تورم رشد مناسبی نداشته است.

اتمام خبر


CAPTCHA