به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، رئیس سازمان زندان ها در جمع کارکنان ندامتگاه زنان استان تهران گفت: لازم است با تعاملات بیشتر روند بازدید قضات محترم و همکاران قضایی مان از زندان ها افزایش یابد بلکه با دیدن شرایط مددجویان و آسیب های ناشی از زندان، بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس اهتمام بیشتری داشته باشند.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان ها با حضور در ندامتگاه زنان استان تهران ضمن بازدید و سرکشی از بخش های مختلف، در جمع کارکنان این مرکز نیز حضور یافت و به گفتگو با آنان نشست.
وی در جمع پرسنل و ضمن رصد شرایط موجود در این ندامتگاه گفت: من با دیدن وضعیت رفاهی و امکانات خصوصا توسعه اشتغال مددجویان ندامتگاه زنان انرژی مضاعفی گرفتم؛ برهمین اساس هم باید بواسطه اقدامات خوبی که در این مجموعه رخ داده است از پرسنل ندامتگاه تشکر ویژه داشته باشم.
•توسعه اشتغال را با تعیین یک زندان و استان مشخص کلید می زنیم
محمدی همچنین اعلام کرد؛ برای تحقق فرآیند اصلاح و تربیت مددجویان باید از کانال اشتغال در زندان وارد شد. برهمین اساس هم بزودی یکی از زندان های استان تهران و نیز یکی از استان های کشور را به عنوان الگو و پایلوتی برای توسعه اشتغال در زندان ها قرار داده و توسعه اشتغال حداکثری را کلید خواهیم زد.
وی با تأکید بر اینکه یکی از راه های رفع آسیب های زندان، توجه جدی به اشتغال مددجویان است، گفت: با حرفه آموزی و اشتغال زندانیان است که در کنار بازپروری، مراقبت از آنان پس از خروج از زندان نیز ممکن خواهد شد.
رئیس سازمان زندان ها در عین حال اعتقاد داشت؛ ما ادعای کمال گرایی در حوزه اشتغال زندانیان را نداریم اما بالاخره باید کاری کرد که اشتغال مولد و نشسته مددجویان تا حد امکان میسر شود بلکه با این اقدام بتوان مانعی بر ارتکاب جرم مجدد و بازگشت آنان به زندان شویم.
•رویکرد خاص تری به بانوان و نیز کودکان و نوجوانان کانون ها خواهیم داشت
محمدی نرخ بازگشت زندانیان به زندان را معیار موفقیت در برنامه های اصلاحی و تربیتی خواند و اذعان داشت: قطعا اشتغال می تواند شاخص و امکانی برای موفقیت در زمینه عدم رجوع مجدد زندانیان به زندان ها باشد.
وی با اشاره به اینکه همه کشورها جدای از ساختار حاکمیتی و دینی، فهمی مشترک نسبت به زندان و زندانی دارند، توضیح داد: همه کشورها در تلاشند زندان را محلی برای اصلاح و تربیت و بازسازگاری اجتماعی سازند تا بعد از آزادی، آنان بتوانند زندگی شرافتمندانه ای برای خودشان فراهم کنند.
رئیس سازمان زندان ها اینگونه نیز گفت: ما در کشورمان بخاطر نگاه دینی و انسانی مان به مددجویان بویژه بانوان و نیز کودکان و نوجوانان حاضر در کانون ها، رویکرد خاص تری داریم چرا که معتقدیم روح این افراد لطیف، حساس و قطعا تأثیرپذیری شان از محیط و افراد بیشتر خواهد بود.
وی ادامه داد: به حتم تمرکز هرچه بیشتر ما بر فرآیند اصلاح و تربیت این دسته از مددجویان، موفقیت ما را نیز در شیوه بازپروری و بازگشت دوباره آنان به جامعه ممکن تر خواهد کرد. قلب نوجوان و جوانی که دچار بزه شده اند، مثل آینه ای است که غباری بر آن نشسته که با اقدام کوچک تربیتی رفع می شود.
•سرکشی از زندان و زندانیان را جدی بگیرید
محمدی در این راستا تأکید کرد: پرسنل زندان ها و مراقبین ما قطعا کارشان در قبال این گروه ها تأثیرگذارتر و البته خطیرتر است. بنابراین امیدوارم با رفتار توام با محبت، متانت و صبوری این برنامه اصلاحی و تربیتی را به جلو ببرند. قطعا هرجا کار سختی برعهده ما باشد، اجر و قرب مضاعف تری در نزد خداوند دارد.
رئیس سازمان زندان ها با یادآوری آیه مبارکه «و من احیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعاً» اذعان داشت: فرصت خدمت در زندان را سفره ثوابی پیش روی خودمان بدانیم تا منتهای آمال و آرزوی ما با توجه به چنین بشارتی رقم بخورد. از مدیران درخواست می کنم در جهت رصد مشکلات و رفع آنان، سرکشی از زندان و زندانیان را جدی بگیرند.
وی همچنین با اشاره به فعالیت جدی حوزه مددکاری گفت: فعالیت های مددکاری در زندان ها قابل تأمل است اما در کنار مددکار اجتماعی نیاز به مددکار قضایی نیز داریم که در برنامه های آتی ما این مسأله دیده شده است.
•باید با مراکز دانشگاهی وارد تعامل شویم
وی افزود: اگر قرار است زندان را بر مدار دانایی و علمی اداره کنیم، پس باید با مراکز دانشگاهی وارد تعامل شویم. در این راستا علاوه بر نشست با نخبگان، با مراکز دانشگاهی نیز جلساتی داشته ایم که نمونه آن همکاری با دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری درجهت تربیت مددکاران قضایی است.
محمدی توسعه اقدامات فرهنگی در کانون های اصلاح و تربیت و مراکز نگهداری از بانوان را لازم دانست و گفت: انتظار من این است که در مناسبت های مذهبی خصوصا در هفته پیش رو که مصادف است با سالروز شهادت حضرت زهرا(س)، این برنامه ها را در زندان ها پررنگ کنید چرا که همین محتوای دینی قطعا می تواند زمینه ساز هدایت افراد شود.
رئیس سازمان زندان ها بر اهتمام بیشتر به اقدامات بعد از خروج نیز تأکید کرد و در مورد مددجویان ندامتگاه زنان گفت: لازم است اداره کل زندان های استان تهران شرایط بهتر و بیشتری را در زمینه اقدامات بعد از آزادی خصوصا بدرقه بانوان از زندان تا منزلشان فراهم کند.
•روند بازدید قضات محترم از زندان ها باید افزایش یابد
وی همچنین اعلام کرد؛ بزودی کمیته و کارگروهی را ویژه نسوان و کانون اصلاح و تربیت تدارک خواهیم دید بلکه مشکلات این دسته از مدددجویان به نحو بهتری پیگیری و به سرانجام برسد.
محمدی همچنین یادآوری کرد: تمام هم و غم ما مسئولین سازمان زندان ها در قبال پرسنل این است که وضعیت رفاهی و معیشتی شما را پیگیری مجدانه کنیم و این وضعیت را ارتقا دهیم. بخشی دست ماست که بطور جدی دنبال می شود و بالاخره بخشی نیز در دست تصمیم گیری های دولت است که شرایط را برای تعامل بیشتر با آنان در دستور کار داریم.
رئیس سازمان زندان ها در پایان گفت: امیدوارم با تعاملات بیشتر روند بازدید قضات محترم و همکاران قضایی مان از زندان ها افزایش یابد چرا که هرچقدر همکاران حوزه دادسرا و حتی قضات محاکم بدوی و تجدیدنظر از نزدیک در زندان ها حضور داشته باشند و آسیب ها را ببینند، بر کیفیت آراء آنان نیز تأثیر خواهد گذاشت.

اتمام خبر


CAPTCHA