به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، یکی از مهمترین اولویت های دولت تدبیر و امید توسعه اشتغال پایدار در روستاها است و تاکنون یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در این زمینه به روستاییان هرمزگان پرداخت شده است.
قانون اشتغال پایدار روستایی یا به صورت دقیق تر آئین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به عنوان یکی از طرح های دولت در ابتدای سال ۹۶ به اجرا درآمد.
بانک های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینان امید بانک های ارائه دهنده تسهیلات به بخش اشتغالزایی روستایی و عشایری در کشور هستند.
اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به این طرح و تبدیل آن به ریال در حال عملیاتی شدن است و به نظر می رسد تا پایان اجرای این طرح حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
سهیمه تخصیص یافته به هرمزگان در قالب طرح حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری تا پایان خردادماه امسال سه هزار و ۹۶۲ میلیارد و ۶۷۰ میلیون ریال (۳۹۶ میلیارد و ۲۶۷ میلیون تومان) اعلام شده است.
کمک به افزایش عدالت اجتماعی و رفع محرومیت، حفظ محیط زیست و ارزش های قومی، فرهنگی و اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت از اهداف اجرای این طرح است.
طرح های معرفی شده از سوی متقاضیان باید توجیه اقتصادی داشته باشد و این تسهیلات شامل طرح توسعه اشتغال مناطق روستایی و عشایری دارای جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر می شود که این طرح ها شامل ایجاد گلخانه های کوچک، متوسط و بزرگ، کشت و فراوری گیاهان دارویی و استفاده از دام های اصلاح نژاد شده می شود که البته طرح های بزرگ در کارگروه ملی مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد.
نرخ سود این وام های بانکی چهار تا ۶ درصد بوده که با هدف ایجاد اشتغال در مناطق روستایی پرداخت می شود و نظارت دقیقی بر اجرای آنها صورت می گیرد.
استاندار هرمزگان عصر چهارشنبه در نشستی در همین رابطه اظهار داشت: از محل منابع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی، در مجموع افزون بر یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به ۵۰۰ طرح در استان پرداخت شده است.
فریدون همتی بیان داشت: پرداخت این تسهیلات نتایج خوبی در استان هرمزگان به همراه داشته و موجب ایجاد اشتغال خوبی در مناطق روستایی شده است..
وی خاطرنشان کرد: طبق گزارش های ارایه شده، بانک کشاورزی در استان هرمزگان در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی عملکرد خوبی داشته که از این طریق از عملکرد مجموعه مدیریت و کارکنان بانک کشاورزی در مناطق مختلف استان تشکر و قدردانی می کنیم.
همتی تصریح کرد: متقاضیانی که این تسهیلات را در روستاها دریافت کرده اند، نیز توانسته اند طرح های اشتغالزایی را به خوبی اجرایی کنند که قدردانی خود را از آن ها نیز اعلام می نماییم.

اتمام خبر


CAPTCHA


نویسنده: علی شبرنگتاریخ ارسال: 1398/05/14
نظر: بوم گردی در ارتفاعات تالش خطبه سرا