به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، در جلسه 335 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پیشنهاد ایجاد تسهیلات برای بانوان عضو هیئت علمی ارائه شد.
در ابتدای این جلسه و پیش از دستور، دکتر حسین سلیمی به ارائه گزارشی پیرامون تولید علم در حوزه علوم انسانی در کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: 80 درصد از عناوین کتب منتشر شده در ایران مربوط به حوزه علوم انسانی است.
وی افزود: افزایش 30 برابری مؤسسات نشر کتاب و افزایش 340 برابری عناوین کتب تولید شده نسبت به ابتدای انقلاب، از دیگر آمارهای مربوط به تولید کتاب در حوزه علوم انسانی در کشور است.
دکتر سلیمی در ادامه با بیان اینکه تا به حال بیش از 2000 کرسی ترویجی در حوزه نظریه پردازی برگزار شده است، افزود: براساس گزارش پایگاه علم سنجی ISC ، بیشترین سهم تولید علم در کشور متعلق به علوم انسانی است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: رتبه بندی دانشگاه ها براساس معیار ارجاع در نظام های ارجاع جهانی موجب به حاشیه رانده شدن علوم انسانی خواهد شد. تولید علم برای نظام های رتبه بندی، به نوعی به بهره کشی نظام جهانی علم از کارگران علمی جهان سوم برای تولید ثروت در این نظام ها بدل شده است.
دکتر سلیمی با اشاره به اینکه 650 میلیارد تومان از بودجه پژوهشی در علوم انسانی در دستگاه های دولتی قرار دارد و دستگاه های دولتی باید موظف باشند که بودجه های پژوهشی را از طریق دانشگاه های دولتی هزینه کنند.
دکتر  منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر شاخص های جدید رتبه بندی دانشگاه-ها احصاء شده است و به زودی جهت نظرخواهی به دانشگاه ها ارسال خواهد شد.
دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه ازاد اسلامی با اشاره به نظام رتبه بندی در پایگاه داده ای تامسون رویترز(Thompson Reuters) و اسکوپوس(Scopus) گفت: سیطره نظام رتبه بندی تولید علم جهانی مانع رشد علوم انسانی شده و شایسته است سیاست مشخصی برای هدایت هدفمند علوم انسانی در دانشگاه ها تدوین شود.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دانشگاه ها گفت: شایسته است کارگروهی با مشارکت مجموعه های دخیل در تولید علم در عرصه علوم انسانی به تدوین سیاست مشخصی برای توسعه نظریات علوم انسانی در سطح جهانی اقدام کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، با اشاره به راهبرد کلان 3 و 4 نقشه مهندسی فرهنگی کشور و اقدام 15-2، 16-5، 16-8 و اقدام 1-3 سند دانشگاه اسلامی، پیشنهاداتی در خصوص اهتمام به وضعیت بانوان متأهل که به عنوان عضو هیأت علمی در فضای دانشگاهی مشغول به فعالیت هستند، ارائه نمود که مقرر شد موارد مورد توسط دستگاهها مورد بررسی قرار گیرد.
در همین زمینه دکتر محمدعلی کی نژاد، رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها گفت: حدود 27.4 درصد جذب دانشگاه ها در سال گذشته مربوط به بانوان هست و می توان با برگزاری جلسات کارشناسی اقدام به ارائه تسهیلاتی برای موضوع بیمه و ارتقای اعضای هیئت علمی ایشان داشت.
دکتر غلامی گفت: می توان در افزایش سقف جذب و تبدیل وضعیت بانوانی که به عنوان اعضای هیئت علمی در دانشگاهها مشغول به فعالیت هستند اقداماتی صورت داد تا فرصت کافی برای تربیت فرزند نیز داشته باشند.
در پایان مقرر شد پیشنهادات موجود جهت بررسی کارشناسی به وزارت علوم ارجاع شود.

اتمام خبر


CAPTCHA