به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، محمدسعید سیف امروز در نشست مدیران مراکز ارتباط با صنعت با اشاره به برنامه های هفته پژوهش و فناوری، افزود: هفته پژوهش و فناوری یکی از مهمترین رویدادهای وزارت علوم است که در سال جاری از ۲۳ تا ۲۹ آذر ماه با شعار "هفته پژوهش اثربخش، ارزش آفرین و رونق تولید" برگزار می شود.
وی با اشاره به برنامه های دفتر ارتباط با صنعت در هفته پژوهش و فناوری، خاطرنشان کرد: برگزاری غرفه های ارتباط با صنعت، ارائه دستاوردها و مطالعات صورت گرفته در راستای توسعه ارتباط با صنعت به بازدیدکنندگان و برگزاری هفت نشست مشترک میان مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها از جمله برنامه های ما در هفته پژوهش و فناوری است.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقدیر از طرح های برگزیده صنعت و دانشگاه های کشور را از دیگر برنامه های این هفته نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم در نشست های ارتباط با صنعت دستگاه های اجرایی به منظور ایجاد تعاملات بیشتر حضور خواهد داشت.
سیف با بیان اینکه تا کنون هفته پژوهش و فناوری تنها در تهران برگزار می شد و به فعالیت های استانی توجهی نمی شد، خاطرنشان کرد: به منظور مشارکت هر چه بیشتر استان ها در روزهای منتهی هفته پژوهش و فناوری جلساتی با همکاری دانشگاه های معین استان ها برگزار خواهیم کرد و تلاش داریم که این نشست ها را در ۳۱ استان کشور برگزار کنیم.
برگزاری رویداد خلاقانه با محوریت ارتباط دانشگاه و صنعت
سیف با انتقاد نسبت به نادیده گرفته شدن برخی از فرصت ها در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: ما از ظرفیت ها و فرصت هایی چون ایده های دانش آموختگان خلاق در داخل و خارج کشور، نظرات اعضای هیات علمی دانشگاه ها، تجربیات و نظرات بخش خصوصی صنعت و جامعه به ویژه بخش خصوصی، ظرفیت واحدهای فناور و دانش بنیان، شرکت های کارگزار و ایده های مبتکرانه و جدید کمتر توجه کرده ایم.
وی اضافه کرد: بر این اساس در هفته پژوهش و فناوری نسبت به برگزاری رویداد خلاقانه با محوریت مدل های ارتباط دانشگاه با صنعت اقدام خواهیم کرد.
وی هدف از این رویداد یک روزه را خلق ایده ها و انگیزه های نو ذکر کرد و مخاطبان آن را اعضای هیات علمی، مدیران و کارشناسان، دفاتر ارتباط با دانشگاه ها و مدیران سازمان های دولتی و خصوصی نام برد.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص جزئیات برگزاری این رویداد توضیح داد: از طریق وبسایت این رویداد فراخوانی منتشر می شود و ایده پردازان ایده های خود را در آن بارگذاری خواهند کرد. از میان ایده های ارسالی ۳۰ ایده برای شرکت در مرحله دوم انتخاب خواهند شد.
به گفته وی در مرحله دوم صاحبان ایده پس از شرکت در دوره های آموزشی ایده پردازی ایده های خود را به هیات داوران اعلام می کنند.
وی خاطرنشان کرد: از میان ایده های ارسالی پنج تا ۱۰ مدل ارتباط دانشگاه با صنعت انتخاب می شوند.
وی با تاکید بر اینکه این رویداد از سوی دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم برگزار می شود، خاطرنشان کرد: عدم استقبال افراد صاحب ایده و نوآور و ضمانت اجرایی سازی روش های نوین از جمله چالش های این رویداد به شمار می رود.
تقدیر از طرح های برگزیده در رونق تولید
سیف از برگزاری مراسمی برای تقدیر از طرح های برگزیده دانشگاه ها در زمینه رونق تولید خبر داد و یادآور شد: برای این منظور کمیته مشترکی در دانشگاه ها به منظور بررسی و ارزیابی طرح ها ایجاد شد که طرح های استانی تا پایان مرداد ماه به این کمیته ارجاع شده است.
وی با بیان اینکه تا پایان آبان ماه سال جاری طرح های ارسالی در این کمیته مورد ارزیابی قرار می گیرد، اظهار کرد: تا پایان آبان ماه سه طرح برگزیده استانی در زمینه رونق تولید انتخاب می شود و تا آذر ماه طرح های برگزیده استانی به وزارت علوم ارجاع داده می شود.
سیف خاطرنشان کرد: در هفته پژوهش و فناوری طرح های ملی برگزیده در زمینه رونق تولید مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
ایجاد مراکز هدایت شغلی و کاریابی های تخصصی
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اقدام وزارت علوم برای ایجاد مراکز هدایت شغلی در دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: در این زمینه با ۳۶ دانشگاه کشور مکاتبه شد و از آنها خواسته شد تا توانمندی های خود را برای هدایت شغلی دانشجویان اعلام کنند.
وی همچنین از تدوین و ارائه طرح پیشنهادی به سازمان برنامه و بودجه به منظور توسعه مراکز هدایت شغلی و قرار گرفتن این طرح در برنامه های اشتغال سال ۹۸ خبر داد و یادآور شد: در ستاد اقتصاد مقاومتی نیز مجوزی به ما داده شد تا از برخی از دانشگاه هایی که در این زمینه فعالیت دارند، حمایت کنیم.
به گفته وی، ۱۵ دانشگاه نسبت به راه اندازی مراکز هدایت شغلی اقدام کردند.
رصد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها
سیف با اشاره به اقدامات وزارت علوم برای رصد فارغ التحصیلان دانشگاهی یادآور شد: از سال ۹۷ در زمینه جمع آوری اطلاعات اشتغال دانش آموختگان اقداماتی صورت گرفت و از دانشگاه ها خواسته شد تا اطلاعات خود را در این زمینه به ما ارسال کنند.
وی به نتایج این پایش اشاره کرد و گفت: بر اساس نتایج این پایش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های فنی و مهندسی وضعیت اشتغال پذیری بهتری نسبت به سایر رشته ها داشته اند.
سیف خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج به دست آمده از این پایش ایجاد روال مناسب در دانشگاه های کشور به منظور پیمایش اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ضروری است، ضمن آنکه نیاز است تا اطلاعات حاصل از پیمایش اشتغال دانش آموختگان ارزیابی شود و بررسی توسط دانشگاه ها صورت گیرد. پیشنهاد می شود نسبت به ساماندهی و توسعه دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها بر اساس نتایج این پیمایش، فعال سازی ساختارهای مشاوره شغلی و کاریابی در دانشگاه ها برای بهبود وضعیت اشتغال و برقراری ارتباط مستمر و مستقیم دانشگاه ها با دانش آموختگان و تدوین برنامه های مشترک برای بهبود فعالیت های دانشگاه ها و وضعیت اشتغال دانش آموختگان اقدام شود.

اتمام خبر


CAPTCHA


نویسنده: الهه فرید وندتاریخ ارسال: 1398/08/06
نظر: باعرض سلام چه میشود کردکه در ازمونهاتون شرکت کنم وشرایط استخدام روانشناسی روهم لطفا اطلاع رسانی بکنید
نویسنده: هایده نجفی رادتاریخ ارسال: 1398/07/30
نظر: مدرک لیسانس مدیریت دولتی وکمک بهیاری دارم