به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی،  تکمیل هزار و ۴۰۰ طرح صنعتی و توسعه ای شاخص اصفهان بستر جدید از اشتغالزایی، رونق اقتصادی و جهش تولید را در این استان فراهم می کند که با برنامه ریزی نهادهای متولی و سرمایه گذاری بخش خصوصی صورت گرفته است.
اصفهان از حیث تعداد واحد صنعتی رتبه دوم، از لحاظ اشتغال صنعتی رتبه سوم و از نظر تعداد معادن فعال با ۸۶۰ معدن، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با تولید حدود ۶۰ درصد از فولاد،  قُطب صنایع فولاد کشور،  با بیش از ۲ هزار و ۴۵۰ واحد،  قُطب نساجی کشور و با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ واحد فعال،  قُطب سنگ های ساختمانی، تزیینی و نمای کشور محسوب می شود.
حدود ۲۷.۵ درصد (یک چهارم) از مجموع پنج هزار و ۷۶ طرح صنعتی در دست ساخت این استان پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد دارند که حمایت از فرآیند تکمیل ساخت و راه اندازی آن ها در اولویت برنامه های اقتصادی استان است.
به باور کارشناسان، بهره برداری از این طرح های شاخص نه تنها موجب افزایش میزان تولید و تامین مواد اولیه برای ساخت محصولات دیگر در استان می شود بلکه به تکمیل زنجیره تولید محصولات در کشور نیز کمک می کند.
کارشناسان معتقدند که اصفهان دارای ظرفیت بسیاری در بخش های مختلف اقتصادی است که اگر موانع موجود برداشته و فرایندهای مورد نیاز تسهیل شود شاهد رونق هرچه بیشتر و حدوث اتفاق های خوب در آن خواهیم بود.
نامگذاری سال ۱۳۹۹ از سوی  رهبر معظم انقلاب به عنوان سال جهش تولید نشانگر اهمیت نقش اقتصاد در سرنوشت کشور است و سرمایه گذاری به عنوان خمیرمایه تولید و بهره وری، اصل مهم و کلیدی در اقتصاد پویاست که علاوه بر تحرک بخشی به این بخش ارتقای سطح زندگی افراد جامعه را به دنبال دارد.
حفظ واحدهای صنعتی و تولیدی موجود و حمایت از واحدهای صنعتی غیرفعال و بازگرداندن آنها به چرخه تولید، از برنامه های مهم دولت محسوب می شود و احیای این واحدها بعنوان راهکاری موثر در راستای توسعه اصفهان است که می تواند به اقتصاد این استان رونق بیش از پیش ببخشد.
دولت یازدهم و دوازدهم در سال های اخیر با حمایت از واحدهای صنعتی مانند اجرای طرح های رونق و رفع موانع تولید، ارائه بسته های حمایتی و تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط و طرح اشتغال فراگیر، راهبرد حمایت از تولید داخلی و کاهش نرخ بیکاری را در دستور کار خود قرار داده است.
به گفته مسوولان سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان، این استان سال گذشته رتبه نخست کشور در جذب تسهیلات تبصره ۱۸ و رونق تولید را کسب کرد و حدود ۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی استان پرداخت شد.
لزوم تکمیل طرح های صنعتی بالای ۶۰ درصد
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان، با بیان اینکه طرح های صنعتی بالای ۶۰ درصد باید هرچه زودتر تکمیل شوند گفت: با بهره برداری از این طرح ها تعداد واحدهای فعال این استان در بخش صنعت به ۱۴ هزار واحد خواهد رسید.
ایرج موفق در گفت و گو با ایرنا با اشاره  به نامگذاری سال ۹۹  با عنوان "جهش تولید" افزود: طرح های صنعتی بر اساس پیشرفت فیزیکی رده بندی شد و برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند.
وی با بیان اینکه این طرح ها برای مطرح شدن در کمیته وام باید حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته باشند ادامه داد: انجام مراحل دیوارکشی زمین، احداث سوله و تکمیل زیرساخت های آب، برق و گاز باید انجام شده باشد.
اصفهان در طرح های صنعتی آماده بهره برداری رتبه اول کشور را دارد
موفق گفت: استان اصفهان در زمینه طرح های صنعتی آماده بهره برداری با پیشرفت بالای ۶۰ درصد رتبه اول کشور را در اختیار دارد.
به گفته وی این استان با ۷۵ شهرک صنعتی دولتی و ۱۰ شهرک صنعتی خصوصی نیز از جایگاه اول کشور از نظر شهرک های صنعتی در کشور برخوردار است و در بخش معدن هم با ۱۶۲ پروانه اکتشاف، ۳۷ گواهی کشف و ۸۳۴ پروانه بهره برداری از نظر معادل فعال رتبه اول کشور را دارد.
رییس سازمان صمت اصفهان با بیان اینکه حمایت از شرکت های کوچک، متوسط و واحدهای صنفی از اولویت های امسال این سازمان است، تصریح کرد: خارج کردن واحدهای تولیدی از رکود و حل مسائل و مشکلات آنها در بخش های مختلف بویژه در روزهایی که با شیوه کرونا روبه رو هستیم با جدیت دنبال خواهد شد.
اشتغالزایی ۶۵ هزار نفر با تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی
جانشین رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: این استان از نظر تعداد طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد با تعداد کل یک هزار و ۶۹۴ طرح و سرمایه گذاری ۱۷ هزار میلیارد تومانی رتبه اول کشور را در بین استان های کشور دارد.
ابراهیم جلیلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در صورت تامین ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبارات موردنیاز برای تکمیل و بهره برداری از طرح های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد موجود، اشتغالزایی برای بیش از ۶۵ هزار نفر در استان ایجاد خواهد شد.  
وی ادامه داد: استان اصفهان دارای هشت هزار و ۶۹۲ واحد فعال با سرمایه گذاری ۳۱ هزار میلیارد تومان است که از نظر تعداد واحد و سرمایه گذاری انجام شده، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده که با جذب این سرمایه گذاری ها بیش از ۲۶۶ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد خواهد شد.
جلیلی اضافه کرد: سرمایه گذاری های انجام شده در طرح های نیمه تمام بیشتر در گروه محصولات فولادی، فرش ماشینی، نساجی و پوشاک، مواد و محصولات شیمیایی، سیمان، سنگ، نسوزها، کاشی و سرامیک، آجر قطعات خودرو و لوازم خانگی است.  
ضرورت توجه به واحدهای صنعتی
جانشین رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت:دولت باید برای تحقق جهش تولید در حوزه های سرمایه در گردش، سرمایه ثابت و نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی استان به آنها کمک کند.
وی اظهارداشت: به طور قطع شیوع ویروس کرونا آثار منفی بر همه بخش های اقتصاد کشور گذاشته و بسیاری از کسب و کارها و مشاغل بخصوص در بخش تولید زیان قابل توجهی را متحمل شدند.
جلیلی اضافه کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت برای کمک به چرخه تولید استان و حرکت در راستای تحقق جهش تولید، پیگیری هایی را در زمینه چک های برگشتی تولیدکنندگان از طریق ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و با استفاده از ابزارهای در اختیار خود دنبال کرده است.
جانشین رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان تصریح کرد: بسیاری از صنایع و واحدهای صنعتی در این ایام تولید کردند اما در عمل برای عرضه محصولات خود با مشکل جدی مواجه شدند که این سازمان پیگیری های لازم برای رفع مشکلات این بخش ها را انجام داده است.
فرمانداران برای احیای واحدهای تولیدی راکد اقدام کنند
استاندار اصفهان از فرمانداران خواست واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال استان را احصا و برای فعالسازی این واحدها تدبیر اصولی بیندیشند.
عباس رضایی افزود: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید ظرفیت مناسبی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی استان دارد.
وی خاطرنشان کرد: باید شورای سرمایه گذاری شهرستان های استان اصفهان بیش از پیش فعال شوند.
رضایی گفت: واحدهای تملیکی توسط بانک ها تعیین تکلیف و نتیجه به استانداری ارجاع داده شود.
تعیین تکلیف شماری از طرحهای غیر فعال تا پایان امسال
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: با فعال سازی طرح های راکد و غیر فعال استان بر اساس برآوردها دست کم بیش از ۱۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.
سیدحسن قاضی عسگر در گفت و گو با ایرنا و راه اندازی این طرح های راکد و غیر فعال را ارزشمند دانست و گفت : این مهم با کمک خانه صنعت و معدن در حال انجام است.  
وی ادامه داد: از مجموع یک هزار و ۱۷۷ طرح راکد و غیر فعال استان، تعداد زیادی فعال شده و امروز طرح های غیر فعال به کمتر از ۴۰۰ مورد کاهش یافت و بررسی های لازم برای فعال سازی این تعداد نیز در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال جاری تعیین تکلیف شود.
قاضی عسگر با بیان اینکه خانه صنعت معدن، اتاق بازرگانی و سازمان صنعت معدن و تجارت استان بدنبال این هستند تا این طرح ها به نتیجه برسند، اضافه کرد: ایده بعضی از این طرح ها تاریخ مصرف گذشته است و باید سرمایه گذار برای آنها پیدا شود اما بعضی از آنها مسائل و مشکلات خاصی دارند که باید مشکلات آنها را از طریق کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و یا از طریق تامین مالی برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه صنایع نیمه تمام استان باید هر چه سریعتر به اتمام برسند، خاطرنشان کرد: بسیاری از طرح های نیمه تمام استان با افزایش نرخ دلار، اقتصادی شد و یکی پس از دیگری افتتاح می شوند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: برخی از طرح های نیمه تمام با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که آسیب شناسی و پیگیری های لازم برای بیش از ۱۵ مورد از این طرح ها انجام شده و از یک ماه گذشته تا کنون یکی پس از دیگری مورد افتتاح و بهره برداری قرار می گیرند.
وی افزود: برای رفع مشکل برخی از این طرح ها مجبور به برخورد و تغییر با مدیران شدیم تا کارها را به پیش ببریم.
قاضی عسگر بیان کرد: مسائل مختلفی در سر راه صنایع ایجاد شده بود که بعضی از این مسائل و مشکلات از ۱۹ سال پیش شروع شد و ادامه داشت که امروز با افتخار اعلام می کنیم که این مشکلات برطرف شده و در نهایت به روشی برای کنترل و بازگرداندن این طرح ها به چرخه فعالیت دسترسی پیدا کردند که بسیار ارزشمند است.  
وی افزود: بدنبال تبدیل راهکارهای حل مسائل و مشکلات صنایع استان، به موضوع آموزشی هستیم و آسیب شناسی های لازم در این زمینه انجام شده و پرده نگارهای (پاورپوینت) مناسبی از آن تهیه و در ستاد اقتصاد مقاومتی، شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح خواهیم کرد تا از این تاخیرها عبرت بگیریم و دیگر چنین مسائلی تکرار نشود و تعداد آنها کاهش پیدا کند.
حفظ و احیای واحدهای تولیدی مهمترین برنامه دولت
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان با تاکید بر اینکه حمایت از صنایع کوچک و متوسط بویژه در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا از اولویت های استان اصفهان است،  اظهارداشت: حفظ واحدهای صنعتی موجود و احیای واحدهای تولیدی غیر فعال از مهمترین برنامه های دولت یازدهم و دوازدهم است که برای این کار مشکلات آنها شناسایی و برای رفع آن اقدام می شود.
محمد جواد بگی در گفت و گو با ایرنا افزود: مشکلات بخش های صنعتی و تولیدی با توجه به مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم های ظالمانه غرب و شیوع این ویروس افزوده شد که به منظور تحقق جهش تولید باید با حمایت های ویژه از بخش های صنعتی، به رشد اقتصادی استان و کشور کمک کنیم.
وی با بیان اینکه این حمایت ها به روش های مختلف مانند ارائه بسته های حمایتی و تسهیلات به صنایع از طریق سامانه بهین یاب و بررسی و پیگیری مشکلات آنها در کارگروه استانی تسهیل و رفع موانع تولید صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: تعدادی از واحدهای احیا شده در سال جاری از طریق دریافت تسهیلات با ثبت نام در این سامانه مورد حمایت قرار گرفتند.
بگی با اشاره به اینکه مشکلات برخی از این واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در کارگروه استانی تسهیل و رفع موانع تولید بررسی و پیگیری شد، اضافه کرد: این واحدهای صنعتی به دلایل مختلف تعطیل شده بودند اما پس از دریافت تسهیلات و تحقق تامین سرمایه در گردش یا نوسازی ماشین آلات و تجهیزات یا از طریق روش های دیگر راه اندازی مجدد شدند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی اصفهان ادامه داد: تعدادی از این واحدها نیز مشکلاتی مانند مالیات و بیمه داشتند که از طریق کارگروه رفع موانع تولید پیگیری و برطرف شد و از وضعیت غیر فعال، خارج و فعال شدند.
کارشناسان معتقدند: اصفهان دارای ظرفیت بسیاری در بخش های مختلف اقتصادی است که اگر موانع موجود برداشته و فرآیندهای موردنیاز تسهیل شود شاهد رونق هرچه بیشتر و حدوث اتفاق های خوب در آن خواهیم بود.
استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و سهم آن در صنعت کشور ۱۱ درصد، سرمایه گذاری ۱۰ درصد،  اشتغال صنعتی ۸ درصد و رتبه اش در طرح های نیمه تمام صنعتی و تعداد معادن کشور، اول و از نظر ذخایر معدنی، دوم است.
بر اساس آخرین آمار، یک میلیون و ۹۰ هزار نفر کارگر بیمه شده در اصفهان وجود دارد که با در نظر گرفتن خانواده هایشان، ۶۴ درصد از جمعیت این استان را تشکیل می دهند.
بر اساس آمار سال ۹۸، چهار میلیون و ۴۵۵ هزار نفر در این استان در زُمره جمعیت بالای ۱۰ سال قرار دارند که از بین آنها، یک میلیون و ۶۵۲ هزار نفر با سهم ۳۷ درصد از کل جمعیت فعال، شاغل محسوب می شوند.

اتمام خبر


CAPTCHA