به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، مدیران کل امور بانوان و خانواده استانداری ها بنا به دستور وزیر کشور در دی ماه 1397 به عضویت ستاد مدیریت بحران استان ها در آمدند؛ آن ها همچنین مجوز شرکت در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه را به دست آوردند. این دو رویداد را می توان دستاورد بزرگ سال گذشته در حوزه زنان دانست.
کسی گمان نمی کرد سال 1398 با بروز سیلاب هایی چنان وسیع آغاز شود، بنابراین مسئولان با پیش بینی خردمندانه، در های مدیریت ستاد بحران را بر روی زنان باز کردند؛ هرچند در این میانه برخی در سطوح عالی استانداری ها هنوز هم زنان را به اتاق فکر بحران راه نمی دهند.
حضور زنان در این جلسات باعث شد به تجربیات جدیدی از مشکلات و معضلات و آسیب های بانوان و خانواده پی برده شود و البته برای برخی مسائل نیز برای نخستین بار راهکار هایی اندیشیده شد.
مسائلی همچون ضرورت تهیه اقلام بسته های بهداشتی برای زنان و کودکان و نیز ارسال اسباب بازی برای کودکان یا ضرورت تقسیم کمک ها بنا بر جنسیت و فرهنگ که برای بحران سیل در مناطق مختلف کشور بسیار راهگشا بود.
مشاور وزیر کشور در امور بانوان که چهارشنبه 11 اردیبهشت 98 برای شرکت در اجلاس مدیران کل دفاتر امور بانوان و خانواده استانداری های سراسر کشوردر شیراز حضور یافته بود ، درباره حضور زنان در سیل عنوان کرد: بحران اخیر سیل در ایران غم انگیز و دردناک بود که خاطر همه را مکدر کرد.
فریبا نظری پورکیایی با اشاره به آغاز سیل در استان گلستان و امتداد آن در دیگر استان ها همچون فارس گفت: با وقوع بحران اخیر شاهد تبلور انسجام اجتماعی نظیر آنچه در زمان جنگ رخ داد، بودیم.
وی بیان کرد: تلاش دغدغه مند و مسئولانه مدیران کل امور بانوان استانداری ها به گونه ای بود که گویی سیل در سراسر ایران رخ داده است.
** امید را با اشاعه کذب از مردم نگیریم
نظری پورکیایی با اشاره به اینکه امروز دچار بحران در زمینه اشاعه کذب و ناامیدی در دل مردم ایران هستیم، گفت: شعار این دولت امید بوده است و نباید سخنانی رانده شود که امید را از دل مردم بگیرد.
وی بیان داشت: اگر برخی خود را دلسوز کشور می دانند، می توانند از دولت انتقاد کنند اما مسیر را به جاده خاکی و بیراهه نکشانند.
** برخی ، زنان را بحران نامیدند
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده با انتقاد از عملکرد برخی مقامات عالی استان ها در سیل که مانع از حضور و مشارکت مدیران کل بانوان در ستاد بحران شدند، گفت: بارها این عبارت را شنیدیم که به مدیران کل امور بانوان گفته شد 'شما خود، عین بحران هستید'، ما در فضایی فعالیت می کنیم که متاسفانه برخی نمایندگان عالی در استان ها این عبارت را بیان می کنند.
وی ادامه داد: عباراتی که به جنسیت، اقوام، اقلیت ها و کودکان مطرح می شود، شوخی بردار نیست و برخی مسائل را نباید در تعابیر روزمره استفاده کرد.
وی اظهار کرد: حضور مدیران کل امور بانوان در جلسات ستاد بحران از آن رو اهمیت دارد که 80درصد از بحران زدگان زنان و کودکان هستند و متولیان این زنان مدیران کل امور بانوان هستند.
مشاور امور بانوان وزیر کشور بیان کرد: مصوبه وزارت کشور برای عضویت بانوان در ستاد بحران تا زمان سیل به صورت مبنایی صورت نگرفت؛ اما در ششم فروردین 98 نامه ای پیرو این مصوبه ارسال شد و از مدیران خواسته شد از درهای بسته ستاد بحران عبور کنند.
نظری پورکیایی با نام بردن از چند استان گفت: در این استان ها هنوز مدیران کل امور بانوان استانداری به جلسات ستاد بحران دعوت نشده اند که دلایل این مسأله پیگیری می شود.
** زنان باید در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های ستاد مدیریت بحران شرکت کنند
این مقام مسئول بیان کرد: مدیران کل امور بانوان باید به عنوان سفیر بانوان تلاش کنند که این تصورات نادرست را از بین ببرند و عملکردشان در ستاد بحران به خدمات رسانی به کودکان و زنان تقلیل نیابد، بلکه زنان باید در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های این ستاد مشارکت کنند.
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده گفت: تلاش های بسیاری از مدیران امور بانوان استان ها برای حضور مستمر و مثمر که پیش از این حضورشان در جلسات ستاد بحران معنا نداشته و هنوز هم در برخی استان ها جا نیفتاده است، ستودنی است.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در جلسه استانداران قرار است دستور حوزه زنان و بانوان مطرح شود؛ البته وقتی کشور در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم وجود دارد، طبیعی است دستور اقتصادی در اولویت باشد یا وقتی یا بحران مواجه می شویم، بحران دستور اول باشد؛ اما باید تلاش کنیم که حضور زنان در این جلسات مهم محقق شود.
** نیازهای بهداشتی زنان در سیل مغفول مانده بود
وی با اشاره به اینکه براساس گزارش های رسیده در بسیاری از اقلام کمکی سیل لوازم بهداشتی زنان و کودکان نادیده گرفته شده بود، افزود: مدیران کل امور بانوان با حضوری که در ستادهای بحران داشتند کاستی ها را بموقع تشخیص دادند و به آن رسیدگی کردند.
** بازتوانی اجتماعی پس از بحران ، حاصل تلاش بانوان است
مشاور امور بانوان و خانواده وزیر کشور پس از استماع عملکرد استان های سیل زده نقاط قوت عملکرد امور بانوان استانداری این استان ها را اعتماد اجتماعی، بهره مندی کامل از سمن های و دستگاه های اجرایی، ارائه خدمات فرهنگی و اعزام مشاوران عنوان کرد.
نظری پورکیایی اضافه کرد: براساس تجربیات حاصله، طرح بازتوانی اجتماعی پس از بحران که حاصل حضور بانوان در سیل اخیر بوده است، به عنوان مصوبه ابلاغ می شود و باید به دلیل شدت سیل، اجرایی شدن این مصوبه در استان های خوزستان، لرستان، گلستان، ایلام، مازندران، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد پیگیری شود.
** کمک ها در سیل اخیر برای اولین بار دسته بندی شد
وی گفت: در بحران اخیر حضور بانوان باعث شد جزو معدود کشورهایی باشیم که کمک ها را براساس گروه سنی و جنسی و قومیت ارائه دادیم.
مشاور امور بانوان و خانواده وزیر کشور بیان کرد: مصوبه دیگر این جلسه که باید تا پایان سال 1398 عملی شود، این است که استان های سیل زده و کمک رسان باید گزارش و تجربیات خود را مستندسازی و به وزارت کشور ارسال کنند.
** فراسوی ذهنیت ها وارد کارزار شدیم
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس نیز در این زمینه بیان داشت: از بدو وقوع سیل برای حضور در جلسات ستاد بحران استاندری از ما برای حضور دعوت شد.
سیده معصومه دستغیب افزود: آنچه دریافتیم آن بود که مدیران، حضور بانوان را در ساماندهی و مدیریت بحران بسیار کمرنگ می دیدند.
وی ابراز داشت: مدیران گمان می کنند در بحران همه نقش ها بر عهده آنان است و به صورت جدی متوجه نقش اساسی زنان در کنترل و کاهش آسیب ها در این حوزه نیستند؛ از همین رو، به نظر می رسد در این باره نیازمند توجه بسیار هستیم.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس که در جریان سیل شیراز در جمع تشکل های مردمی حاضر شده بود، گفت: تلاش مردم بدون تکیه بر کمک های دولتی و اداره کردن امور مختلف نشان از تشکیل یک شبکه عظیم مردمی در سیل داشت.
وی اضافه کرد: این تجربه ای بسیار مهم محسوب می شود که مردم بدون دعوت از طریق بخشنامه یا سازمان های دولتی، خود وارد این عرصه شده بودند.
** لزوم نهادینه تر شدن تشکل های مردم نهاد
البته دستغیب بر این نکته نیز تاکید کرد که فاصله ای جدی بین فعالیت های دولتی و تشکل های مردم نهاد است و افزود:باید به این شکاف پرداخته شود و تعریفی برای تشکل های غیردولتی داشته باشیم که بیشتر از این بتوانیم از نقش آن ها در کاهش آسیب ها برخوردار شویم.
در ادامه این جلسه مدیران کل امور بانوان استان های خوزستان، گلستان، لرستان و ایلام از تجربه حضور در سیل سخن گفتند و بر ضرورت مستندسازی آن ها تأکید کردند؛ همچنین استان های معین خراسان رضوی، تهران، یزد و همدان درباره نحوه کمک رسانی به استانهای سیل زده توضیح دادند.
آنان در حاشیه این جلسه بر ضرورت استفاده از تجربیات زنان در بحران تأکید کردند و از شناسایی نیاز کودکان به اسباب بازی و تنقلات، ضرورت توجه به نیازهای بهداشتی زنان به عنوان نیاز اساسی، توجه به آسیب های کمپ های موقت و زندگی در چادر، شیوع بیماری های زنان و جانمایی مناسب امکانات بهداشتی در کمپ های موقت و نیز اهمیت رسیدگی به وضعیت روحی و روانی آسیب دیدگان سخن گفتند.

اتمام خبر


CAPTCHA


نویسنده: فرزانه سردشتیتاریخ ارسال: 1398/02/25
نظر: باسلام میشه اشغالوبیشتر درمقطع دیپلم