به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، دکتر کوروش پرند رییس پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، طرح «بررسی مطالب مهارت های زندگی و برنامه درسی آن برای جوانان و زنان و اجرای طرح آزمایشی آن با هدف توانمندسازی اجتماعی- اقتصادی و تاب آوری» با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، UNFPA و UNDP درصدد تدوین برنامه درسی مناسب در خصوص مهارت های زندگی برای تدریس و اجرا در شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان، یکی از شهرستان های آسیب دیده در فاجعه سیل سال ۱۳۹۸ برای بالا بردن میزان تاب آوری ساکنین این منطقه با استفاده از آموزش مهارت های زندگی و در نهایت افزایش اشتغال پذیری در آن ها است.
وی افزود: این طرح با هدف مستندسازی برنامه‏ ها، اقدام‏ ها و فعالیت‏های مرتبط با آموزش مهارت‏های زندگی در کشور، تحلیل نتایج و طراحی و اجرای برنامه آموزشی متناسب به منظور توانمندسازی، افزایش توان اشتغال ‏پذیری و تاب‏ آوری روانی و اجتماعی جامعۀ هدف طراحی شده است.
آقای پرند به عنوان مجری اصلی این طرح گفت: براساس گام‏های پیش ‏بینی شده ابتدا تجارب تمام دستگاهها، سازمان‏ها و نهاد هایی (وزارتخانه ‏های کشور، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان بهزیستی، شهرداری‏های سراسر کشور) که به نوعی به موضوع مربوط بودند مورد بررسی قرار گرفت و اقدام‏ های انجام شده در خصوص آموزش مهارت‏ های زندگی جمع ‏آوری و تحلیل شد. در گام بعدی برنامۀ آموزشی مهارت زندگی تدوین و آماده اجرا شد. بر این اساس ابتدا عناصر برنامه شامل منطق، هدف و برونداد یادگیری، محتوا و فعالیت‏های یادگیری از مستندات مربوطه استخراج و اعتباریابی و آماده اجرا شد.
وی تاکید کرد: در طراحی این برنامه آموزشی با مرور ادبیات نظری مرتبط با موضوع، تلاش شد تا به نوعی تجارب بومی نیز مد نظر قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و از مجریان این طرح گفت: سرفصل‏ های آموزشی برای ۱۱ مهارت زندگی شامل "خودآگاهی، همدلی، روابط بین فردی، ارتباط مؤثر، مقابله با استرس، مدیریت هیجان، حل مسأله، تصمیم گیری، تفکر خلاق، تفکر نقاد، و رفتار جرأت مندانه" از جمله نتایجی بود که به نوعی با تقسیم ‏بندی سازمان جهانی بهداشت جهانی نیز هماهنگ بود.
دکتر غلامرضا یادگارزاده افزود: محتوای این برنامه آموزشی در گام سوم تبدیل به سناریو آموزشی شد و با کمک سه مدرس خبره دوره‏های آموزشی مهارت زندگی، مهارت‏های "خوداگاهی، همدلی، روابط بین فردی، ارتباط مؤثر، مقابله با استرس، مدیریت هیجان، حل مسأله، تصمیم گیری، تفکر خلاق، تفکر نقاد، و رفتار جرأت مندانه" تبدیل به فیلم‏ های آموزشی ۳۰ دقیقه‏ ای گردید. در یک گام موازی با گام دوم و با هدف غربالگری جامعه هدف آزمون مهارت زندگی نرم شده برای جامعه ایران اجرا شد و این گام با شناسایی نیاز های آموزشی و هدف غربالگری روانی مخاطبان برنامه آموزشی صورت گرفت. در گام نهایی و با هدف اجرای آموزش در بستر اینترنت و شبکه‏ های تلویزیونی، پلتفرم های مورد نظر طراحی و آماده اجرا شد.
قرار است فردا ۱۹ بهمن در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، بررسی فعالیت‏های انجام شده در طرح آموزش مهارت‏های زندگی، معرفی چارچوب اجرایی طرح، مرور فعالیت‏های انجام شده، رفع نواقص احتمالی وهمفکری با ذی نفعان اصلی با حضور صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، مدیر کل سیاستگذاری و اشتغال و مدیر کل هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همکاران طرح از دانشگاه‏های علوم پزشکی ایران، علامه طباطبائی، شهید بهشتی و دو شرکت دانش بنیان همکار صورت گیرد.

اتمام خبر


CAPTCHA