Fa | Ar | En  

لزوم باز نگری در سیاست‌های اشتغال

تاریخ نشر خبر :26/ارديبهشت/1397rss

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بازنگری در سیاست‌های اشتغال را ضروری دانست و گفت : این بازنگری باید در جهت آسان کردن مشارکت مردم در کارآفرینی و رعایت انصاف و عدالت برای کسانی باشد که می‌خواهند در این زمینه‌ها همکاری داشته باشند.

سهیلا جلودارزاده نایب رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضرورت بازنگری در سیاست‌های اشتغال اظهار داشت: با توجه به اینکه دنیای کار و تولید با تکنولوژی پیوند ناگسستنی دارد و این پیوند روز به روز قوی‌تر شده و مستمر است، در نتیجه باید زمینه‌های این تغییر در جامعه، قوانین و تصمیمات نیز وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: برای نمونه، قوانین مربوط به تسهیلات، حمایت‌ها، نظام مالیاتی، آئین دادرسی تجاری و صدور مجوزها نیازمند تغییر و تحولات داخلی و بین‌المللی هستند و به همین دلیل موضوع مدیریت استراتژیک برای مدیریت اینگونه تغییر و تحولات مطرح می‌شود.

وی با اشاره به تغییر در فضای کسب و کار کشور گفت: در گذشته نه چندان دور و از ده سال قبل تا به حال زمینه‌های کسب و کار در کشور ما دچار تغییر و تحول شده‌اند و ضروری‌ است هر دولتی حداقل با آینده‌پذیری هر ده سال یکبار تغییر و تحولاتی را درنظر بگیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به قوانینی که از ۶، ۷ سال پیش تصویب شده و هنوز ۲۰ درصد آنها اجرا نشده است، گفت: علاوه بر بازنگری و به روزرسانی قوانین و سیاست‌ها به ویژه در حوزه اشتغال، نیازمند اجرای قوانینی هستیم که در حوز‌های مختلف تصویب شده و بر زمین مانده است، چرا که بر زمین ماندن این قوانین و تصویب قوانین جدید موجب بی‌نظمی و اختلال در کارها می‌شود و نظم منطقی سیستم را برهم می‌زند.

وی برای نمونه به قانون بهبود محیط کسب و کار اشاره کرد و گفت: این قانون در واقع استفاده از پنجره واحد در بخش‌هایی که فساد وجود دارد را پیش‌بینی کرده بود و نحوه دسترسی کارآفرین به زمینه‌های صادراتی و فرصت‌های مناسب در سطح داخلی و بین المللی را فراهم می‌کرد.

جلودارزاده افزود: همین که در شاخص‌های جهانی در رتبه‌های آخر قرار می‌گیریم، به دلیل همین از هم گسیختگی‌هاست که لازم است در همکاری دولت و مجلس برای آنها چاره‌اندیشی شود.

وی معتقد است اگر قرار است در سیاست‌های اشتغال بازنگری‌ای صورت گیرد،‌ باید در جهت آسان کردن مشارکت مردم در کارآفرینی و رعایت انصاف و عدالت برای کسانی باشد که می‌خواهند در این زمینه‌ها همکاری داشته باشند.

این نماینده مجلس ادامه داد: حذف قلم‌های رنگی و توجه به امنیت فکری کسانی که می‌خواهند در زمینه اشتغال و کارآفرینی فعالیت کنند می‌تواند گام مؤثری در زمینه بازنگری در سیاست‌های اشتغال باشد.


:: افزایش حقوق کارمندان از فروردین ماه 95

:: اقساط ماهانه وام ۸۰ و 60 و 40 میلیونی

:: تلاش ویژه به آموزش زنان در کشور

:: خرید کالای ایرانی ایجاد شغل برای جوانان است

:: ایجاد 7.2 میلیون اشتغال در گردشگری سال 2015

:: کالای با کیفیت بهترین ابزار ایجاداشتغال

:: نشست‌های شورای عالی کار برای تعیین میزان افزایش مزد سال 94

:: 5 دستور برنامه های ملی اشتغال

:: ایجاد 1.5 میلیون شغل تا پایان کار دولت یازدهم

:: دولت بر قیمت کالاهای اساسی نظارت کافی خواهد داشت

:: نیاز اشتغال به امنیت سرمایه گذاری

:: آموزش مهارت به نیروی کار بین ایران و کره جنوبی