Fa | Ar | En  

ظرفیت خالی اشتغال در فرش دستباف کشور

تاریخ نشر خبر :21 دي 1395rss

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدی فرش دستباف به فارس خبر داد

۷۵ درصد ظرفیت خالی اشتغال در فرش دستباف / رشد اقتصادی با اشتغال همراه نیست

عبدالله بهرامی با تأکید بر اینکه ۷۵ درصد ظرفیت تولید و اشتغال‌زایی تعاونی‌های فرش دستباف از سال ۹۰ به بعد خالی شده است، گفت: تسهیلات صندوق توسعه ملی باید در قالب تعاونی‌ها تخصیص داده شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به لزوم توجه به فعالیت‌های دارای مزیت و توان اشتغال‌زایی بالا در برنامه‌ریزی‌های دولت اظهار داشت: دولت برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی لایحه‌ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است که براساس آن یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت کند، اما باید در این زمینه برنامه‌ریزی صحیحی از قبل وجود داشته باشد.

وی افزود: اقدام دولت برای اشتغال و گام برداشتن در این مسیر قابل تقدیر بوده، اما مستلزم تدوین یک استراتژی بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای بازار کار ایران است.

بهرامی با بیان اینکه رشد اقتصادی سال‌های گذشته همراه با ایجاد اشتغال نبوده است،‌ تصریح کرد:‌ این مسئله به دلیل سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های غیرمولد و بخش‌هایی است که دارای توان اشتغال‌زایی پایین رخ داده است، چرا که ارتباطات عمودی و افقی این بخش‌ها با سایر فعالیت‌ها بسیار کمرنگ است.

بهرامی با بیان اینکه ایجاد اشتغال نیازمند تقویت بخش‌هایی است که پیوندهای بسیاری با سایر بخش‌های مولد دارند، گفت: تجربه سال‌های گذشته در زمینه طرح‌های اشتغال‌زایی نشان می‌دهد که تسهیلات باید به گروه‌هایی ارائه شود که در آنها مزیت نسبی در ایجاد اشتغال دارند.

وی گفت: صنعت فرش ایران که از قدیمی‌ترین فعالیت‌های اقتصادی کشور است همراه با برند جهانی دارای ارتباطات و پیوندهای مختلف با سایر بخش‌های اقتصادی است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف خاطرنشان کرد:‌ صنعت فرش ایران پیوندهای مختلفی با سایر بخش‌های مولد اقتصاد دارد و دهک‌های پایین درآمدی را درگیر خود کرده است.

وی پیشنهاد داد تا در قالب‌های حقوقی تعاونی و همچنین اتحادیه‌های سراسری فراگیر، در فرایند تصویب تخصیص اعتبار به موضوع اشتغالزایی و استفاده از ظرفیت‌های صنعت فرش و تشکل‌های تعاونی موجود در این بخش توجه شود.

وی در پایان تأکید کرد: با توجه به توان صادراتی صنعت فرش رشد این بخش موجب تقویت برونگرایی و در نهایت افزایش درآمدهای ارزی کشور می‌شود.

وی درباره وضعیت کنونی صنعت فرش و میزان تولیدات آن در سال‌های گذشته به خبرنگار فارس گفت: سال 90 و پس از آن سیر نزولی تولیدات آغاز شد و اکنون در نقطه اوج مشکلات در این بخش مولد اقتصادی قرار داریم، در حالی که این صنعت با بیش از 90 درصد ظرفیت در دهه 80 مشغول به کار بود.

این فعال تعاونی با ارائه آمارهایی از وضعیت تولید و اشتغال در تعاونی‌های فرش دستباف کشور گفت: بیش از 75 درصد ظرفیت‌های این بخش همچنان خالی است و در صورت حمایت جدی می‌توان سالانه بیش از یکصد هزار شغل در این صنعت ایجاد کرد.


:: واردات 92هزار و 247 دستگاه انواع خودرو به کشور

:: جذب معلم حق التدریس در آموزش و پرورش

:: سامانه رصد اشتغال‌ پذیری دانش‌ آموختگان

:: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

:: اشتغال بیش از300 نفر از زنان با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی

:: ادامه روند کاهش قیمت طلا در روز های جاری

:: دستمزد هر ساعت کار در کشور

:: اجرای طرح اشتغال نفرات برتر دانشگاهی از امسال

:: عدم افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 94

:: تلاش برای اینکه هیچ کودکی بدون شغل از بهزیستی

:: آمار آموزشهای مهارتی و فنی و حرفه‌ای در تهران

:: رییس جمهور: تلاش دولت برای فراهم کردن شرایط لازم برای کارآفرینان و سرمایه گذاران