Fa | Ar | En  

تولید و اشتغال در برنامه ابلاغی

تاریخ نشر خبر :09 آذر 1396rss

تولید و اشتغال در برنامه ابلاغی

سیاست ما بالابردن تولید و اشتغال است/نمی‌توان نرخ تورم را بر اساس کالای خاصی محاسبه کردبه گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که عملکرد صد روزه وزارت امور اقتصادی و دارایی چه بوده است، گفت: ما در سال تولید ملی و اشتغال یکی از سیاست های ما هم همین بوده است که تولید و اشتغال را بالا ببریم و در برنامه ابلاغی به تمامی وزرا نیز همین موضوع در نظر گرفته شده تا رشد تولید سالانه به 8درصد برسد.

وی افزود: یکی از زمینه های عملی کردن این کار، تامین اعتبار مالی از خط اعتبار خارجی از جمله از کشورهایی مانند چین کره جنوبی دانمارک اتریش و روسیه بوده که تا کنون به بیست و سه میلیارد دلار رسیده که به تصویب شورای پول و اعتبار هم می رسد. همچنین از این تامین اعتبار از طریق سرمایه گذاری های خارجی تاکنون خوشبختاته میزان 5 میلیارد و چهارصد میلیون دلار در حوزه فعالیت های دانش بنیان بوده که در صد روز اخیر انجام شده است.

 کرباسیان تصریح کرد: نرخ تورم بر اساس یک روش علمی محاسبه می‌شود که نمی‌توانیم آن را تغییر بدهیم.

وی ادامه داد: ممکن است مصرف کننده یک کالای خاص، ارزان یا گران بودن آن کالا را به کلّ اجناس تعمیم بدهد؛ در حالی که این صحیح نیست، باید نرخ تورم شهری و روستایی را حساب کرد و بعد یکسان سازی کرد. این ملاک تصمیم برای کلان اقتصاد کشور است.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: یکی از ملاک‌ها این است که ضریب تأثیر اجناس در سبد هزینه خانوار را حساب می‌کنند، در بخشی از جامعه اقلام خوراکی، حمل و نقل، تفریح و پوشاک ضریب خاصی دارد؛ به استناد قیمت‌هایی که محاسبه می‌شود در آن ضرایب تقسیم می‌شود و بر اساس آن نرخ تورم محاسبه می‌شود.

کرباسیان بیان کرد: ممکن است کالایی مقداری گران شود اما چون ضریب زیادی در سبد هزینه خانوار دارد اثر زیادی بگذارد مثل نان که افزایش قیمت آن زیاد نبود اما چون تأثیر آن در سبد خانوار بیشتر بود رئیس جمهور دستور داد که افزایش قیمت نداشته باشد.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: نرخ تورم نرخ صحیحی است، تغییر 7 درصدی هم که شب گذشته رئیس جمهور گفت، نسبت به سال قبل این میزان تغییر داشته است.


:: طرح ضربتی ایجاد 140هزار شغل در حوزه‌ گردشگری

:: توسعه صنعت و سرمایه گذاری خارجی

:: رفع مشکلات متقاضیان فعالیت در حوزه مواد غذایی

:: بسته حمایتی دولت از تولیدات داخلی

:: مشکل اشتغال جوانان انزلی بیشتر از سایر شهرهای گیلان

:: تازه ترین هزینه سبد معیشت کارگران

:: هدف رشد توليد ناخالص داخلي

:: 406 میلیارد ریال اعتبار برای اشتغالزایی در کردستان - سال 95

:: بانک ها برای ایجاد شغل روستایی پول گرفتند

:: اشتغال زایی درشهرک های صنعتی

:: استخدام در بخش های دولتی در سال 95

:: تعداد دانشجویان آماده ورود بازار کار