Fa | Ar | En  

ایجاد اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی

تاریخ نشر خبر :09 آذر 1396rss

ایجاد اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی

به گزارش ایرنا ، سیدعلی عزالدینی روز چهارشنبه در نشست هماهنگی تیم اقتصادی استان یزدگفت: هیچ زمانی میانگین بیکاری در استان یزد بالاتر از میانگین کشور نبوده اما امروز بالاتر شده است.
وی افزود: این میزان بیکاری برای استان یزد که 25 سال شعار رتبه نخست بودن کنکور را می دهد اصلا مناسب نیست و این مشکل متوجه همه بخش های اقتصادی دولتی و خصوصی است.
معاون استانداری یزد تأکید کرد: بنابراین باید در بخش اقتصادی و صنعتی و تولید استان که عمدتا به جز 2 معدن خصولتی همگی خصوصی است فعالیت ها و تلاش های بیشتری انجام شود و این بخش به افزایش اشتغال بویژه در قشر دانش آموخته کمک بیشتری داشته باشد.
عزالدینی با بیان اینکه بخش خصوصی استان یزد بسیار جلوتر و موفق تر از بخش دولتی است ؛ امری که دولت همواره به دنبال آن است، ادامه داد: به هر حال یا فرهنگ کار تغییر کرده و یا با توجه به 60 درصد قبولی بانوان در دانشگاه و رشد تحصیلات این قشر ، تقاضای اشتغال افزایش یافته که باید در برنامه ریزی ها مدنظر باشد.
وی تصریح کرد: آمارها بیانگر رشد بیکاری در میان بانوان و دانش آموختگان دانشگاهی است بنابر این باید با کمک بخش خصوصی که در مسیر سودش هدف گذاری می کند و با هدایت تیم اقتصادی در جهت اولویت بندی ها حرکت کنیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد تصریح کرد: تشویقاتی نیز در نظر گرفته شده که در قالب کمک های فنی و اعتباری از طریق ستاد اقتصاد مقاومتی به صنایعی که به سمت صنایع هیاتک و دانش بنیان و استفاده از دانش آموختگان جویای کار حرکت کرده اند پرداخت خواهد شد.
عزالدینی تأکید کرد: از طریق صندوق توسعه ملی نیز برای ایجاد اشتغال در روستاها نیز تسهیلات کم بهره پرداخت می شود که می توان این موارد را هدایت مناسب کرد اما تلاش ها باید در مسیر توجیه بخش خصوصی برای ایجاد فضای کسب و کار نرم افزاری به جای سخت افزاری باشد.
در این جلسه نکاتی همچون لزوم توجه به اسناد بالادستی و استفاده از نظرات بخش خصوصی و اساتید دانشگاهی در فعالیت تیم اقتصادی ، تحقیق روی شاغلان دانش آموخته ، ایجاد مزیت های جذاب در سرمایه گذاری ها ، توجه به فعالیت های اقتصادی دانش محور به جای منبع محور ، گسترش صنایع غذایی برای استفاده بیشتر از توان بانوان در اشتغال آنها ، لزوم تکمیل زنجیره تولید در بخش ها مختلف و استفاده از نیروهای کیفی مهاجر در استان از سوی مدیران اقتصادی استان یزد مطرح شد.
استان یزد یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که بر اساس آمار سرشماری سال 95شاغلان استان بیش از 325هزار نفر و بیکاران نیز 44 هزار و 813 نفر و نرخ بیکاری 12.8 درصد و بالاتر از میانگین کشوری اعلام شده است.
بر این اساس در سال 95 درصد نرخ بیکاری مردان استان 9 درصد و زنان بیکار 27 درصد بوده که قشر دارای تحصیلات عالی 40درصد بیکاران را شامل شده است.


:: استخدام مهندس از نوکیا و مدیر طراحی از اپل

:: هزینه تولید شغل در حوزه تعاون

:: تمدید برنامه پنجم توسعه برای یکسال دیگر

:: 72 پروژه عمرانی،خدماتی و اشتغالزا در بندرگز آماده در سال 95

:: آماده توافق هسته ای

:: برنامه دولت برای اشتغالزایی در سال 97

:: رشد اقتصادی و مهار تورم

:: اعلام برنامه های شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در سال 93

:: جذب دانشگاهیان در طرح های پسا دکتری صنعتی

:: کسب‌ و کارهای متعدد یا باید فقط یک شرکت را راه‌اندازی کرد

:: ایجاد یک فرصت شغلی با ۲۰ میلیون

:: هدف رشد توليد ناخالص داخلي