Fa | Ar | En  

وزیر کار : به امینت روانی، اجتماعی و اخلاقیی نیازمندیم

تاریخ نشر خبر :19 آبان 1395rss

وزیر کار و امور اجتماعی، علی ربیعی صبح امروز در همایش ملی اطلاعات و مردم در محل سالن همایش‌های صدا و سیما اظهار کرد: از سوی دیگر تهدیدات جدید با عنوان خصلت انتشار تهدید یاد می‌شود، یعنی در ذات فرآیند ارتباطات این تهدیدات نهفته است و نمی‌توانیم با ابزار بازدارنده شناخته شده با آن‌ مقابله کرد. این نوع تهدیدات بعضا کنشگر و عامل مشخصی ندارند و نمی‌توان با سازوکار های سازمان یافته با آن‌ مقابله کرد، آماده کند. در این تهدیدات به جای افراد فرآیندهای خاصی تهدید را ایجاد می‌کنند ، وزیر کار همچنین خاطرنشان کرد: وزارت اطلاعات باید خود را برای مقابله با تهدیداتی که کنش‌گر فعال ندارد.

وی در ادامه افزود: برای مقابله با این تهدیدات باید کار اطلاعاتی عمیق‌تری انجام گیرد و از دانش اجتماعی، روانشناسی و سایر علوم و حتی هنر بهره گرفت و آن‌ را با اطلاعات ترکیب کرد. ارتباط وزارت اطلاعات با مردم و تولید انواع کتاب، فیلم و دانش‌های مختلف در این زمینه مهم است و می‌تواند به ما کمک کند.

ربیعی در ادامه با اشاره به اینکه دلایل موفقیت در ایجاد امنیت این است که امنیت دولت در کنار امینت جامعه و فرد مهم تلقی شده و ما امنیت دولت، جامعه و فرد را توامان خواسته‌ایم، خاطر نشان کرد: امینت ملی زمانی به دست می‌آید که در این سه حوزه امنیت تامین شود و بین این سه حوزه و مرجع امنیت توازن برقرار شود .
ربیعی تاکید کرد: رابطه مردم و اطلاعات دست یابی به این مهم را تسهیل تر خواهد کرد . ربیعی تاکید کرد دولت امنیت خود را ناشی از تامین امنیت تک تک انسان ها و گروه های اجتماعی می داند.

ربیعی همچنین گفت: اطلاعات جایی برای شنیدن صدای همه مردم است، زیرا جامعه‌ای که صدا در آن‌ شنیده نشود، نا امن است. توسعه اطلاعات به معنای کنترل افراد نیست بلکه به معنای درگیر کردن همه افراد در ایجاد امنیت جامعه است. شنیدن صدای همه مردم توسط دستگاه ‌اطلاعاتی لازم است و ما در این زمینه مترقی هستیم. امروز خوشبختانه رابطه اطلاعات و مردم به نحوی است که دستگاه اطلاعاتی ناقل صدای مردم است.

وزیر کار در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه نیروهای اطلاعاتی ما هیچ‌گاه دچار اشرافیت اطلاعاتی و کاست طبقاتی نشده‌اند، خاطرنشان کرد: نیروهای اطلاعاتی ما همیشه جزئی از مردم و حتی جزئی از اقشار پایین دست جامعه بودند و همواره تحلیل های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را مطرح کرده و این از نقاط قوت دستگاه‌ اطلاعاتی ماست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سیستم اطلاعاتی‌ای موفق است که هم تهدید را درک کرده و دچار کاستی در درک تهدید نشود و هم آنچه که تهدید نیست را تهدید تلقی نکند. نیمی از مشکلات ما همین جابه‌جایی مفهوم تهدید است. بودن مردم کنار اطلاعات موجب می‌شود ما فرصت‌ها را تهدید تلقی نکنیم. وزرات اطلاعات وقتی ارتباط خود را با مردم بیشتر کند، مسائل و مشکلات را می‌تواند راحت‌تر حل کند. وجود انواع دانش اجتماعی، سیاسی، علوم ارتباطات، انسان شناسی، اقتصاد وتجارت ظرفیت دستگاه‌ اطلاعاتی را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ما امروز به امنیت روانی، اجتماعی و اخلاقی بیش از هر زمانی نیازمندیم، تصریح کرد: امروز شفافیت با بی‌آبرو کردن افراد اشتباه گرفته شده و به راحتی مسائل خصوصی افراد به عرصه عمومی کشیده می‌شود. در حالی که ما به امنیت اخلاقی نیازمندیم و جامعه باید در کنار هم با امنیت زندگی کند. همه افراد جامعه باید کمک‌یار هم باشند و گروه‌های اجتماعی هم باید گفت‌وگو میان خود را بیشتر کنند. امنیت روانی، اجتماعی و اخلاقی نیاز امروز جامعه ماست.
ربیعی تاکید کرد امروز بیش از همه وقت نیاز داریم به گسترش روح خیرجمعی در جامعه داریم و بیش از آنکه هوای هم را تنگ و محدود کنیم باید هوای هم راداشته باشیم.
وزیر رفاه تاکید کرد که برای حل مسائل ایران به گفت و گوی اجتماعهی و ائتلاف بزرگ نیاز داریم.

ربیعی اظهار کرد: پیرامون آسیب های اجتماعی باور داریم و صحبت هم کرده ام که دیگر نمی توان از رابطه خطی و تک علتی بین فقر و اعتیاد ویا فقر و طلاق صحبت کرد بلکه مواردی نظیر فقدان مهارتهای زندگی ، از بین رفتن گفت و گو و مسائل مرتبط با ایجاد رابطه جنسی و همچنین نوع سبک زندگی نامتعارف با زندگی ایرانی اسلامی در زمره عوال طلاق به شمار می روند در خصوص اعتیاد هم مواردی نظیر ناامنی ، بی پناهی ، احساس نامانی روانی و فردگرایی از جمله عوامل شیوع به شمار می روند.

وی در پایان افزود: در کنار مردم بودن سبب می شود فرصت به تهدید بدل نشود و سیستم اطلاعاتی مسائل را در ساحت های مربوط به خود تحلیل و واکنش نشان دهد.

منبع : ایسنا


:: سرشماری نفوس و مسکن در کشور از سوم مهر ماه سال 95

:: مدیریت منابع آب برای حمایت از صنعت و ایجاد اشتغال

:: عدم افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 94

:: اولویت تخصیص بودجه با بنگاه های کوچک و متوسط

:: پروژه های سرمایه گذاری در حال ساخت و ظرفیت اشتغال

:: اجرای 285 طرح اشتغالزایی در سال 95

:: منشور حقوق شهروندی

:: فرمول اشتغال و کارآفرینی در بازار تکنولوژی

:: سقف وام ۸۰ میلیون تومانی راه حل تازه در امر ازدواج جوانان

:: کارواش زنان، خانمها ماشینهای مردان و بعضا زنان را می شویند

:: اشتغال مهم ترین عامل جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی

:: طرح افزایش حقوق بازنشستگی به صورت پلکانی